lahana salatası

lahana_salatasi

Malzemeler:
1/2 Kg. Beyaz Lahana
2 Adet Havuç
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Limon Suyu

Ön Söz:
İşte size tatdığınızda güzel olmamış diyemiyeceğiniz beyaz lahana salatası. Verdiğim malzemelerle dahi yapsanız, lezzetinde kusur bulamazsınız. Birde hazırladığınız sosun içerisine “istediğiniz miktrada” pul biber ilave ederseniz, salatanız sofranıza yetmeyecektir.

Ön Hazırlık:
Lahana yapraklarından ana damarı ayrılacak ve yapraklar uygun irilikte doğranacak. Havuç soyulacak ve rendelenecek. Sarımsak ezilecek.

Lahana salatası sosu:
Bir kase içerisine sarımsak, limonsuyu ve zeytinyağı konulacak ve karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Karıştırma kabına doğranmış lahana konulacak. Üzerine tuz ekilecek ve diriliği gidinceye kadar elle ovalanacak. Ardından lahana servis tabağına alınacak, üzerine rendelenmiş havuç konulacak ve sos ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.