kuzu orman kebabı

Kuzu_orman_kebabi

Malzemeler:
300 gr. Kuşbaşı Kuzu Eti
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Su Bardağı Bezelye ‘konserve’
2 Diş Sarımsak
2 Adet Patates
2 Adet Havuç
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Kuzu eti yıkanacak ve süzülecek. Domateslerin kabukları soyulacak, kuşbaşı doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Patatesler soyulacak küp doğranacak. Havuçlar soyulduktan sonra iriliğine göre küp veya halka doğranacak. Sarımsaklar iri kıyılacak. 3 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine etler ilave edilecek, normal ısı ayarında etin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar 10 dakika süre ile kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, soğanlar ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine havuç ve sarımsak ilave edilecek, kavrulacak. Ardından domates salçası ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak.
Domatesler ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Bu aşama da çiy bezelye kullanacaksanız katılacak. ‘konserve bezelye kullanacaksanız, bezelye katılmayacak’ Patatesler ilave edilecek karıştırılacak. 3 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, kekik, tuz ilave edilecek ve tencere karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek.
Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre ile tencere kaynatılacak. Süre bitiminde, 1 su bardağı konserve bezelye ilave edilecek. 5 dakika süre ile tencere yine kaynatılacak. Toplam 35 dakika süre bitiminde Kuzu Orman Kebabınız hazır. Sonrası malum.

Not:
Taze bezelye kullanacaksanız, bezelyeyi tazeliğine göre 10 ila 20 dakika arasında önceden haşlamanız gerekir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.