kuzu incik yahni

incik_yahni_1

Malzemeler:
2 Adet Kuzu İncik ‘parçalanmış’
4 Adet Küçük Soğan
2 Adet İri Domates
4 Adet Orta Boy Patates
2 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Adet Tane Karabiber
1 Adet Defne yaprağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su
Maydanoz

Ön Hazırlık:
İncik parçaları yıkanacak ve süzülecek. Patates, soğan, sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak. Biberler halka doğranacak. Domatesler rendelenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Malzemeler tencereye dizilmiş

incik_yahni_2

İncik yahni servise hazır

incik_yahni_3

Maharetini Göster:
Tencere’ye 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine incik parçaları ilave edilecek, düşük ısıda alt üst edilerek hafif kızartılacak. Ardından patates, soğan, biber dizilecek. Üzerine 3 su bardağı kaynar su, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve tuz’u karar hale getirilecek. Ardından rendelenmiş domates yayılacak, tane karabiberler serpiştirilecek ve 1 adet defne yaprağı konulacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 80 dakika süre bitiminde kuzu incik yahniniz servise hazır. Dilerseniz üzerine doğranmış maydanoz serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.