kuzu gerdan haşlama

Kuzu_gerdan_haslama1

Malzemeler:
3 Parça Kuzu Gerdan
2 Adet Patates
2 Adet Havuç
6 Adet Küçük Soğan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Parça etler yıkanacak, süzülecek. Patates ve havuçlar soyulacak, uygun büyüklükte doğranacak. Soğanlar soyulacak ve bütün bırakılacak. 6 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Kuzu_gerdan_haslama2

Maharetini Göster:
Tencere’ye 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine parça etler ilave edilecek. Etler alt üst edilerek iki yüzeyi, hafif kızartılacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek, tencere kaynamaya başladıktan sonra üzerinde biriken beyaz köpükler alınacak ve atılacak. Tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek ve 45 dakika süre ile etler haşlanacak.
Süre bitiminde tencere’ye patates, havuç, soğan ve tuz katılacak, yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapak kapatılacak ve tekrar en düşük ısı konumunda 45 dakika süre ile kuzu gerdan tekrar pişirilecek. Toplam 1.5 Saat pişirme süresi bitiminde kuzu gerdan haşlamanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.