kuzu başı kelle

Tencerede_kuzu_basi_kelle
Yeni yayınlamış olduğum klasik tatlar kuzu kelle tarifimi kullanırsanız, memnun kalırsınız.

Malzemeler:
1 Adet Kuzu Başı
Tencere
1 Tatlı Kaşığı ‘tepeli’ Tuz
Su

Ön Hazırlık:
Kuzu başını ciğerciden alırken, başın beyin kısmından parçalanmış ve burun bölümünün koparılmış olmasına dikkat edilecek. Kuzu başı bir güzel yıkanacak ve ardından süzülmesi için süzgeçe içerisine alınacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine kuzu başı ve üzerini kapatacak miktarda soğuk su konulacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek. Ocak yüksek ısı konumunda tencere içerisindeki su kaynamaya başladıktan sonra, yüzeyde oluşan köpükler alınacak. Ve ardından tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. Ara sıra kuzu başı alt üst edilerek çevrilecek ve 1.5 saat süre ile haşlanacak. Süre sonunda bir kürdan dil içerisine batırılarak etin pişme kontrolü yapılacak. Kürdan rahat bir şekilde dil içerisine batırılıyor ise, kuzu başı pişmiş demektir. Ardından kuzu başı alt çenesi üzerine fırın tepsisine konulacak ve tepsi çerisine 1 su bardağı haşlama suyu ilave edilecek. Tepsi önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek, 30 dakika süre ile kuzu başı kızartılacak. Ve ardından et söğüşlendikten sonra, kekik ve tuz eşliğinde servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.