kuzu başı kelle

Tencerede_kuzu_basi_kelle
Yeni yayınlamış olduğum klasik tatlar kuzu kelle tarifimi kullanırsanız, memnun kalırsınız.

Malzemeler:
1 Adet Kuzu Başı
Tencere
1 Tatlı Kaşığı ‘tepeli’ Tuz
Su

Ön Hazırlık:
Kuzu başını ciğerciden alırken, başın beyin kısmından parçalanmış ve burun bölümünün koparılmış olmasına dikkat edilecek. Kuzu başı bir güzel yıkanacak ve ardından süzülmesi için süzgeçe içerisine alınacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine kuzu başı ve üzerini kapatacak miktarda soğuk su konulacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek. Ocak yüksek ısı konumunda tencere içerisindeki su kaynamaya başladıktan sonra, yüzeyde oluşan köpükler alınacak. Ve ardından tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. Ara sıra kuzu başı alt üst edilerek çevrilecek ve 1.5 saat süre ile haşlanacak. Süre sonunda bir kürdan dil içerisine batırılarak etin pişme kontrolü yapılacak. Kürdan rahat bir şekilde dil içerisine batırılıyor ise, kuzu başı pişmiş demektir. Ardından kuzu başı alt çenesi üzerine fırın tepsisine konulacak ve tepsi çerisine 1 su bardağı haşlama suyu ilave edilecek. Tepsi önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek, 30 dakika süre ile kuzu başı kızartılacak. Ve ardından et söğüşlendikten sonra, kekik ve tuz eşliğinde servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.