kuşkonmaz kavurması

kuskonmaz_1

Malzemeler:
2 Demet Yabani Kuşkonmaz
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
Karabiber
Tuz

Ön Söz:
Kuşkonmaz beyaz ve yeşil renkli olarak iki çeşittir. Yeşil olan kuşkonmaz doğada kendi kendine yetişir, resimde olduğu gibi. Beyaz olanı ise, tohumu ile üretilen beyaz ve sarı renkte olan endüstriyel bir bitkidir. Her iki kuşkonmaz, yemek yapılabilmesi için haşlanması ve hatta beyaz olanının soyulması gerekir.Kuşkonmaz’ın çorbası, kavurması, yumurtalısı, salatası ve fırında peynirlisi yapılır. Çoğunlukla, kimi yemeklerde garnitür olarak kullanılır.

Ön Hazırlık:
Kuşkonmazların sert odunsu sap kısımları kesilecek ve yıkanacak. Tarifine uygun haşlanacak ve soğutulduktan sonra, 2 – 3 cm. uzunlukta doğranacak.

Kuşkonmaz

kuskonmaz_2

Kendi suyu içerisinde

kuskonmaz_3

Kuşkonmazın Haşlanması:
Tencere içerisine kuşkonmazlar alınacak ve üzerini kapatacak şekilde su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 8 dakika süre bitiminde kuşkonmazlar kendi suyu içerisinde soğutulacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine tereyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine kuşkonmazlar ilave edilecek. Kaşık veya spatula kullanılmadan tava hareketleriyle, kuşkonmaz suyunu salıp buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Kavrulan kuşkonmazlar karabiber ve tuz ilavesi ile servis edilecek. Sonrası malum.

Not:
Kuşkonmazların tazeliğine göre haşlama süresi değişebilir. Haşlama sırasında kuşkonmazların pişip pişmediği, sap kısımları hafif sıkılarak kontrol edilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.