kuru çiçek bamya nasıl haşlanır

Kuru_bamya_nasil_haslanir1

Malzemeler:
100 gr. Kuru Çiçek Bamya
2 Yemek Kaşığı Sirke
6 Su Bardağı Su

Ön söz:
Bamyalar ip üzerine dizilerek kurutulurlar. Kuru bamyalarla yemeğinin yapılabilmesi için, dizili bulunduğu ip üzerinden ayrılması gerekir. Ayrıca, kuru olan bamyalarla doğrudan yemeği yapılamıyacağından, bamyaların haşlanması gerekir. Bu nedenlerle kuru bamyalar mutlaka haşlanırlar.

Kuru bamyalar tencereye alınmış

Kuru_bamya_nasil_haslanir_tencere2

15 dakika süre ile haşlanmış

Kuru_bamya_nasil_haslanir_haslanmis3

Soğuk sudan geçirilmiş, iplerinden ayrılmış ve süzülmüş

Kuru_bamya_nasil_haslanir_soguk_su4

Bamyalar kullanıma hazır

Kuru_bamya_nasil_haslanir_kullanima_hazir5

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 6 su bardağı su konulacak ve kaynatılacak. Üzerine 2 yemek kaşığı sirke ve bamyalar ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Bamayalar 15 dakika süre ile haşlanacak. Haşlanmış bamyalar süzgeçe alınacak ve soğuk sudan geçirilecek. İplerinden ayrılacak ve haşlama suyu kullanılmayacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.