krem şanti

Krem_santi1

Krem şanti pasta, tatlı, meyve, meyve salataların süslenmesinde kullanılan lezzet artırıcı ve görsellik kazandırıcı, bitkisel yağ içerikli bir kremadır. Mutfaklarımızda kullanmak amacıyla, piyasa’ya toz halinde veya sprey olarak ambalajı içerisinde sunulmuştur. Krem şantinin toz karışımı ambalajı içerisinde 2 Adet 75 gr. poşetler içerisindedir.

Krem_santi2

Pasta ve tatlılarda krem şanti kullanılırken koyu kıvamda hazırlanması gerekir. Onun için 1 Su bardağı soğuk süt veya su ile iki poşet toz krem şanti derin bir kap içerisine boşaltılır ve üzerine yavaş yavaş süt veya su ilave edilerek mikser ya da çırpma teli ile karışım koyulaşıncaya kadar karıştırılır. Meyve ve meyve salataları için koyu kıvamda krem şanti gerekmeyeceğinden, 1 Su bardağı soğuk süt veya su ile tek poşet krem şanti hazırlanabilir. Sprey krem şantiler ise, önceden hazırlanmış kulanıma hazır kremadır. Yapmanız gereken kutuyu sallayarak çalkalamak ve gerektiği yerde kullanmaktır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.