koyu şerbet nasıl yapılır

koyu_serbet

Malzemeler:
3 Su Bardağı Toz Şeker
2 Su bardağı Su
1/4 Limon Suyu

Ön Söz:
Tatlıların özelliğine göre, belirli kıvamda ve ısıda şerbet verilir. Kimi tatlı çeşitlerine koyu kıvamda şerbet verildiği gibi, bazılarına ise, akışkan “duru” şerbet verilir. Koyu şerbet yapmak için: 1 ölçü su için, 1.5 ölçü toz şeker kullanılırsa gerekli yoğunlukta şerbet elde edilir. 1 ölçü su ve 1 ölçü toz şeker kullanılarak yapılan şerbetlerde “koyu kıvamı tutturmak için” uzun zamana ihtiyaç vardır. Çünkü, şerbeti fazlaca kaynatıp suyunu uçurmak gerekir. Bir de, şerbet kıvamının uygun olup olmadığını bilmek, deneyime bağlıdır. Deneyim sahibi kişiler, göz kararı ölçülerle istedikleri kıvamda şerbet hazırlayabilirler. Koyu şerbet ne ağda gibi olmalı, nede çok akışkan olmalıdır. Fazlaca koyu şerbet tatlı üzerinde şekerleme yapar, akışkan kıvamda “duru” olan şerbet ise, tatlıyı hamur yapar. Tatlı yapmak beceri, tatlının şerbetini yapmak deneyim ister.

Koyu şerbet kıvamı nasıl anlaşılır :
Ocak üzerinde şerbet tenceresi kaynarken, tencere içerisine çay kaşığı dikey durumda daldırılır. Ardından kaşık şerbet içerisinden çekilir ve bir kez çırpılır. Kaşığın çırpılma nedeni, kaşık üzerindeki fazla şerbetin yok edilmesidir. Kaşık çırpıldığı vakit, üzerindeki şerbet tamamen yok olmaz. Çay kaşığı, yemek kaşığının bombeli yüzeyi üzerine getirilir ve bir damla şerbetin dökülmesi sağlanır. Şerbet damlası kaşık üzerinde “sabit bir şekilde” duruyorsa, şerbet koyu kıvamda demektir. Koyu şerbet ocaktan alınıp soğumaya başladığında kıvamı daha da koyulaşacaktır. Bir gün bekletilen şerbet daha da koyulaşacaktır. Çünkü, şerbet soğurken buharlaşma olacağından şerbetin suyu uçacaktır. İşte öyle..

Maharetini Göster:
Tencere içerisine, 3 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı soğuk su konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra 1 yemek kaşığı limon suyu ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından, ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak. Tencere açık olarak 15 dakika süre ile şerbet tekrar kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.