köfteli patates yemeği

Kofteli_patates1

Malzemeler:
800 gr. Patates
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Su

Köfte Malzemesi:
200 gr. Kıyma
1 Küçük Soğan
1 Yemek Kaşığı Galeta Unu
Karabiber
Kimyon
Tuz

Ön Hazırlık:
Patateslerer soyulacak ve küp doğranacak. Domatesler, rendeden geçirilecek. Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Sivri biberler iri kuşbaşı doğranacak. Sarımsak soyulacak, yemekte bütün kullanılacak. Kaynar su hazır edilecek.

Köfte’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, galeta unu, rendelenmiş soğan, karabiber, kimyon ve tuz katılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak. Yoğurma işlemi sırasında karışımın tuz’u karar hale getirilecek. Yoğurma işlemi bittikten sonra karışım top yapılacak ve uygun büyüklükte ‘fındıktan büyük’ parçalar koparılarak avuç içerisinde beze yapılacak.

Köftelerin Kızartılması:
Uygun bir tava içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Köfteler düşük ısıda hafif pembemsi renk alacak şekilde yakılmadan kızartılacak. Kızartma yağı yemekte kullanılacak.

Patatesler ve soğan

Kofteli_patates2

Patatesler doğranmış

Kofteli_patates3

Köfteler beze yapılmış

Kofteli_patates4

Köfteler kızartılıyor

Kofteli_patates5

Yemek servise hazır

Kofteli_patates6

Maharetini Göster:
Tencereye 3 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından sivri biber, sarımsak katılacak ve hafif kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından domates ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak.
Üzerine köfteler ve patatesler ilave edilecek, karıştırılacak. 4 su bardağı kaynar su, karabiber, pul biber, kimyon ve tuz katılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 35 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


        gurme   TELCOFAST