klasik tatlar pirinç pilavı

klasik_tatlar_pirinc_pilavi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Pilavlık Pirinç
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Tepeleme Tuz

Ön Söz:
Klasik Tatlar pirinç pilavı bu siteye özel pirinç pilavıdır. Aynı tarifin bu gezegende olup olmadığını bilmiyorum. Öyle bir pirinç pilavı yapayım ki, kimsenin tarifine benzemesin diye, bu pilav yapılmamıştır. Tarifimi dener ve memnun kalırsanız, bundan böyle pirinç pilavınızı bu tarifle yapacağınıza eminim. Başkalarının söz etmesine gerek yok, insan nasıl pirinç pilavı yaptığını bilir. Pilav yapmak netameli iştir, bu yüzden her defasında aynı kalitede pilav pişirmek zordur. Tarifim bu zorluğu yok etmeyi hedefler, meraklı iseniz; bir bardak dolusu pirinçle tarifimi deneyin derim.

Ön Hazırlık:
Pirinç, bol su içerisinde 30 dakika dinlendirilecek. Ardından, suyu değiştirilerek 8 veya 10 kez yıkanacak. Peşinden pirinç tel süzgeç içerisine alınacak ve süzülecek. Süzülmüş pirincin suyunun tamamen çıkması için tel süzgeç altına (ya da süzgeçin kenarına) bir kaç kez elle vurulacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Teflon tencere içerisine yıkanmış süzülmüş pirinç konulacak ve normal ısı (ocağın en büyük gözünün yarım ısı ayarı) ayarında 10 dakika süre ile karıştırılarak, kavrulacak. Ardından, 4 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı ilave edilecek ve karıştırılacak. Peşinden 1.5 su bardağı kaynar (et suyu, tavuk suyu, normal su farketmez) su, tuz ilave edilecek ve pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak düğmesi kapatma yönüne dödürülecek ve en kısık pilav pişirme ısısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 20 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılacak ve pilav alt üst edilerek karıştırılacak. Ardından kapak kapatılacak ve pilav 15 dakika dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Pirinç ve suyu 200 ml. lik su bardağı ile ölçtüm. Pilavı 2 bardak pirinçle yapmak isterseniz; Pirinci 20 dakika kavurduktan sonra, 8 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2.5 su bardağı su kullanın. Pilav pişirme süresi yine 20 dakikadır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.