klasik kakaolu kek

klasik_kakaolu_kek

Malzemeler:
3 Adet Yumurta (oda sıcaklığında)
1.5 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
1 Su Bardağı Süt (200 ml)
3 Yemek Kaşığı Kakao Tozu (tepeli)
2.5 Su Bardağı Un
1 Paket Vanilya
1 Paket Kabartma Tozu

Ön Söz:
Klasik kakaolu kek yapımında, malzemeleri ölçerken 200 ml. lik su bardağı kullandım. Üç yemek kaşı kakao tozunu ölçerken, herbir kaşığı tepelice doldurdum. Yanlış bilinenin aksine, kabartma tozunu kuru malzemelerle karıştırdım ve mikserle çırptım. Kek’i iyi pişmiş sevdiğim için, fırında 175°C derece’de 45 dakika pişirdim. Ardından, kürdan daldırma testi yaparak keki fırından aldım ve tel ızgara üzerinde soğuttum.

Ön Hazırlık:
Kek kalıbının içi margarinle yağlanacak. Bir kase içine tel süzgeç konulacak. Süzgeç içerisine un, vanilya, kakao tozu ve kabartma tozu konulacak ve spatula ile karıştırılacak.

Maharetini göster:
Karıştırma kabı içerisine yumurta kırılacak, toz şeker konulacak ve mikserle beyazlaşıncaya kadar (yüksek hızda) çırpılacak. Üzerine sıra ile süt, ayçiçekyağı ilave edilecek ve çırpılacak
Ardından, önceden hazırlanan un ilave edilecek ve mikserle prüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çırpılacak. Hazırlanan kakaolu kek hamuru, yağlanmış kek kalıbına boşaltılacak ve önceden 175°C derece’ye ıstılmış fırına (turbo alttan 2. raf) sürülecek ve 45 dakika süre ile pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.