kızartma yağları ve yağ süzgeci

Sivi_yag_suzgeci

Kızartma yapmak için çoğunlukla kullandığımız sıvı yağlar; ayçiçek yağı, fındık yağı ve zeytin yağıdır. Uzmanlar, kızartma yapmak için kullanmış olduğumuz yağları, bir kez kullanmamızı öneriyorlar. Neden, kızartma yağlarını bir kez kullanmamızın gerekli olduğunu bilimsel olarak anlatmaya çalışsalarda, mutfaklardaki gerçek hiçte anlatılanlara uymuyor. Mutfaklarda kızartma yağı en az üç kez, kızartma yapmak için kullanılıyor. Kızartma yapmak için en uygun yağın, fındık yağı olduğu söyleniyor.
Fındık yağı, yüksek ısı’ya dayanıklı olduğu için çabuk yanmadığı öne sürülen bir görüş. Fakat, fındık yağı piyasada yaygın olarak satışa sunulan bir yağ değil. Ayçiçek yağının kızartmalar için ideal yağ olduğunu herkes kabul ediyor. Ayrıca ayçiçek yağı, kızartma ve yemeklerde en çok kullanılan yağdır. Zeytinyağı, ısı’ya karşı dayanıklı bir yağ değil. Kızartmalarda kullanımı; gerek fiyatı bakımından, gerekse ısı’ya karşı dayanıklı olmaması nedeniyle, sık kullanılan bir yağ değildir. Kızartma yağı olarak hangi yağı kullanırsanız kullanın, kızartma yaparken yağınızı yakmayın.
Ocak üzerinde yağınızı ısıtırken, kızartma yağının tütmesine izin vermeyin. Yani, dumanı çıkmaya başlayan yağ yanıyor demektir. Yanmış yağların insan sağlığına ne denli olumsuz etkisinin olduğunu, duymayan kalmamıştır. Resimde görünen, mutfak el aletlerinden kızartma yağı süzme süzgecidir. Kullanılmış kızartma yağlarını üzerinde bulunan çok ince eleği ile filitre eder. Kullandığınız kızartma yağını dinlendirdikten sonra, bu ve benzeri bir süzgeçle süzerseniz sağlığınız bakımından çok faydalı bir iş yapmış olursunuz. Fiyatı ekonomik olan bu plastik sıvıyağı süzgecini, mutfaklarınızda bulundurmanızı öneririm.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.