kızartma yağları ve yağ süzgeci

Sivi_yag_suzgeci

Kızartma yapmak için çoğunlukla kullandığımız sıvı yağlar; ayçiçek yağı, fındık yağı ve zeytin yağıdır. Uzmanlar, kızartma yapmak için kullanmış olduğumuz yağları, bir kez kullanmamızı öneriyorlar. Neden, kızartma yağlarını bir kez kullanmamızın gerekli olduğunu bilimsel olarak anlatmaya çalışsalarda, mutfaklardaki gerçek hiçte anlatılanlara uymuyor. Mutfaklarda kızartma yağı en az üç kez, kızartma yapmak için kullanılıyor. Kızartma yapmak için en uygun yağın, fındık yağı olduğu söyleniyor.
Fındık yağı, yüksek ısı’ya dayanıklı olduğu için çabuk yanmadığı öne sürülen bir görüş. Fakat, fındık yağı piyasada yaygın olarak satışa sunulan bir yağ değil. Ayçiçek yağının kızartmalar için ideal yağ olduğunu herkes kabul ediyor. Ayrıca ayçiçek yağı, kızartma ve yemeklerde en çok kullanılan yağdır. Zeytinyağı, ısı’ya karşı dayanıklı bir yağ değil. Kızartmalarda kullanımı; gerek fiyatı bakımından, gerekse ısı’ya karşı dayanıklı olmaması nedeniyle, sık kullanılan bir yağ değildir. Kızartma yağı olarak hangi yağı kullanırsanız kullanın, kızartma yaparken yağınızı yakmayın.
Ocak üzerinde yağınızı ısıtırken, kızartma yağının tütmesine izin vermeyin. Yani, dumanı çıkmaya başlayan yağ yanıyor demektir. Yanmış yağların insan sağlığına ne denli olumsuz etkisinin olduğunu, duymayan kalmamıştır. Resimde görünen, mutfak el aletlerinden kızartma yağı süzme süzgecidir. Kullanılmış kızartma yağlarını üzerinde bulunan çok ince eleği ile filitre eder. Kullandığınız kızartma yağını dinlendirdikten sonra, bu ve benzeri bir süzgeçle süzerseniz sağlığınız bakımından çok faydalı bir iş yapmış olursunuz. Fiyatı ekonomik olan bu plastik sıvıyağı süzgecini, mutfaklarınızda bulundurmanızı öneririm.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


3 comments on “kızartma yağları ve yağ süzgeci
 1. özge diyor ki:

  Merhaba,

  en doğru ve güzel şeklini yapıyorsunuz. aslında şöylede bir uygulama ve tabiki çok değerli hocalarımdan (beslenme profesörleri) öğrendiğim bir uygulama var. Karışım yağı kullanmak. Böylece bütün yağ asitlerini bir yemekte toplayabilirsiniz. (ayçiçek, fındık ve soya yağı karışımları). tabiki çok haklısınız firmaların çıkıp mısır, kanola ve soya yağlarının gdo lu ya da gdo suz olduklarını açıklamaları çok iyi olur. kanola türkiyede tek bir firma tarafından konya da üretiliyor. kanada dan ithali yok. yine tv den takip ettiğime göre de şu ana kadar gdo lu herhangi bir tohum ülkeye girmemiş. ama yine de insanın içi rahat olmuyor. son olarak da yine prof ve uzman kişinin anlattıkları hakkında yorum yapamayacağımı belirtmek isterim ben sadece lab.daki deneylerde gördüklerim ve elde ettiğimiz sonuçlar itibari ile bilgilerimi size sundum. cevabınız için teşekkürler.

  sevgiler.

 2. gurme diyor ki:

  Sn. Özge,
  Kızartma yaparken Ayçiçek yağı kullanırım. Bir zamanlar Mısır özü yağını yemeklerde ayçiçek yağı ile birlikte kullanırdım. Kanola ve Mısır özü yağının GDO’lu ürünlerden elde edildiğini öğrendim. Şimdi kullanmıyorum. Ayçiçek ve Zeytinyağı konusunda deneyim sahibiyim. Fındık yağını hiç kullanmadım. Yazılarım içerisinde düzeltme ihtiyacı duyduğunuz söz konusu görüşler biri Prof. ve diğeri fındık yağı konusunda ihtisas sahibi iki uzmanın görüşüdür. Kendi görüşüm sabit, kızartmalarda Ayçiçek yağını tercih ederim.
  İlgi, düşünce ve görüşleriniz için teşekkürler..

 3. ozge diyor ki:

  merhabalar
  yazinizdaki bir yanlis noktayi duzeltmek istiyorum. en uygun kizartmalik yag herkesinde bildigi gibi aycicek yagidir. dumanlanma noktasi dedigimiz duzeye en yuksek sicaklikta cikan yagdir. findik yagi zeytin yagi ile ayni yag asitlerini yani omega 9 yag asitlerini icerdigi icin isiya dayanlikli degildir ve yanmaya musaittir. su an piyasada yeni cikan kanola yaginin dumanlanma noktasi aycicek yagindan daha yuksektir fakat ulkemizin aliskanliklari itibari ile yine kizartmaya en uygun yagin aycicek yagi oldugunu ve daha sonra misir ozu yag oldugunu belirtmek isterim.

  sevgiler.