kıymalı pirinç pilavı

kiymali_domatesli_pirinc_pilavi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Pilavlık Pirinç
100 gr. Dana Kıyması
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Domates
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Ağız tadında kıymalı, soğanlı, domatesli pirinç pilavı pişirip yemek istiyorsanız eğer; tarifimi uygulayın ve memnun kalın. Bu pilavın ayrıntısı, kıymayı dana döş etinden kullanın ve çok iyi kavurun ki, kıyma çiğ kalmasın. Diğer malzemelerin kullanılmasıyle birlikte, yaptığınız kıymalı pirinç pilavı tat ve lezzetini damağınıza yansıtacaktır. Çoğu zaman pirinç pilavını bu tarifle yaparım ve sizlere tavsiye etmekten de zevk duyarım. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık :
Pirinç, berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzülecek. Soğan ve domates soyulacak, yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

kiymali_pirinc_pilavi

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kıyma ilave edilecek ve normal ısıda taneleşinceye kadar kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, domates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine pirinç, 1.5 su bardağı kaynar su, karabiber ve tuz ilave edilecek, pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 14 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılmadan, pilav en az 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.