kışlık kavurma

kislik_kavurma

Malzemeler:
1 Kg. Parça Dana Eti
1/2 Kg. Kuyruk Yağı
2 Yemek Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kışlık kavurma “diğer adı sızgıt” keçi, koyun veya dana etinden yapılır. Sızgıt yapmanın bir kaç yöntemi olsa da sonuç aynıdır. Sızgıt yapılacak et hayvansal yağ ile kavrulur. Kışlık kavurma “yani sızgıt” yapmanın ölçüsü, ihtiyacınız kadar et ve bu eti kavuracak miktarda iç yağı, ya da kuyruk yağıdır. Kavurmanızı yemekte kullanmak için yaparsanız, verdiğim kuyruk yağı ölçüsü yeterlidir. Kahvaltılık kavurma yapmak isterseniz 200-300 gram kuyruk yağı işinizi görür. Kavurma içerisindeki yağ oranı size kalmış, dilediğiniz miktarda kuyruk yağı veya iç yağı kullanabilirsiniz. 1-2 Kg. kadar yapacağınız kavurmanızı ağızı sıkıca kapatılmış kaplarda buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Kavurmanızı fazla miktarda yapmayın küflendirirsiniz.

Ön Hazırlık:
Dana eti ve kuyruk yağı uygun irilikte kuşbaşı doğranacak.

Kuyruk Yağının Kavrulması:
Tava içerisine kuyruk yağı konulacak ve normal ısıda kavrulacak. Yağ parçaları yağını salmaya başladığında, ocak ısısı düşük konuma alınacak. Kuyruk yağı tamamen yağını salıp, hafif kızarıncaya kadar kavrulacak. Ardından, yağın arta kalan posası “adına ne derseniz, kıkırdak veya cizirik” erimiş yağ içerisinden kevgir kepçe ile toplanıp, alınacak. Kalan erimiş yağ, et kavrulduktan sonra etin üzerine ilave edilecek.

Kuyruk yağı posası kıkırdak, cizirik veya kakırdak

kikirdak_cizirik

Kışlık kavurmalık kuşbaşı dana eti ve kuyruk yağı

kavurmalik_et_kuyruk yagi

Kışlık kavurma yapılmış ve saklanmaya hazır

kurban_kavurmasi

Maharetini göster:
Tencere normal ısıda ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et konulacak ve tencere kapağı kapatılacak. Et suyunu saldığında bir güzel karıştırılacak ve yüzeyinde biriken köpükler alınacak. Ardından ocak ısısı en düşük ısı konumuna ayarlanacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ara sıra tencere kontrol edilecek ve karıştırılacak. Etin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar et kavrulacak. Bu süre etin durumuna göre, 50 ila 70 dakika arasında olabilir. Tencere tabanında su azaldığında tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencerede su tamamen bitinceye kadar et kavrulacak. Ardından, üzerine eritilmiş kuyruk yağı ilave edilecek ve karıştırılacak. Etin pişme durumuna göre,  et 5 ila 10 dakika arası kavrulacak ve ocaktan alınacak. Kavurma ılıdığında, kevgir kepçe ile kavurma toplanacak ve saklama kabına bastırılarak konulacak. Saklama kabı ağızı açık olarak, etler tamamen soğuyuncaya kadar bekletilecek. Ardından, tencerede kalan kuyruk yağı kavurmanın üzerini kapatacak şekilde doldurulacak. Sonrası malum.

Not:
Kapalı ambalajlı kavurma, nem oranı %65-70’i geçmeyen ortamlarda +1°C ile +10°C arasındaki sıcaklıkta muhafaza edilir ve ancak 6 ay dayanır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.