kırmızı pancar turşusu

kirmizi_pancar_tursusu

Malzemeler:
1 Kg. Kırmızı Pancar
1 Litre Su (5 su bardağı)
1 Çay Bardağı Sirke (100 gr.)
1.5 Yemek Kaşığı Tuz (30 gr.)
1 Tatlı Kaşığı “tepeli” Toz Şeker (10 gr.)
1 Baş Orta Boy Sarımsak (10 gr.)
5 Tane Kuru Nohut
5 Tane Karabiber
5 Tane Karanfil
Kavanoz

Ön Söz:
Pratik kırmızı pancar turşusu nasıl kurulur? Verdiğim malzemelerle kırmızı pancar turşusunu gözünüz kapalı kurar ve dört gün içerisinde yemeye başlarsınız. Tarifim o kadar net ve başarılıdır. Klasik kırmızı pancar turşusu kurmanın çeşitli yolları vardır. Pancar haşlanmış olarak veya doğrudan (dilimlenerek) kurulabilir. Haşlanmış pancar çabucak olgunlaşır ve üç dört gün içerisinde yenecek duruma gelir. Pancarı soyarak, ya da kabuklu olarak haşlayabilirsiniz. Kabuklu haşlarsanız, pancarın suyu koyu olur. İşinize nasıl geliyorsa siz öyle yapın.

Ön Hazırlık:
Pancar yıkanacak ve istenilen irilikte dilimlenecek. Sarımsak dişleri soyulacak ve üzerine vurularak çatlatılacak.

Pancar’ın Haşlanması:
Tencere içerisine dilimlenmiş pancar ve üzerine 5 su bardağı su konulacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 35 dakika bitiminde ocak söndürülecek ve tencere ılımaya bırakılacak. Pancar dilimleri ılıdıktan sonra kabukları soyulacak ve bir kap içerisine konulacak.

pancar_tursusu

Maharetini Göster:
Pancar’ın (ılık) haşlama suyuna iri salamura tuz’u konulacak ve eriyinceye kadar karıştırılacak. Üzerine toz şeker, üzüm sirkesi konulacak ve karıştırılacak. Kavanoz içerisine pancar dilimleri konulacak ve aralarına sarımsak dişleri, nohut, karabiber, karanfil taneleri serpiştirilecek. Üzerine hazırlanmış pancar suyu ilave edilecek ve kavanozun kapağı kapatılacak. Tam, dördüncü gün’ün bitiminde turşunuzu servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.