kırmızı biber yemeği

kapya_biber_yemegi

Malzemeler:
1/2 Kg. Kırmızı Biber (kapya biberi)
2 Yemek Kaşığı Pirinç (tepeli)
5 yemek kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 İri Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kırmızı biber yemeği veya kapya biberi yemeği, icatlarımdan biri. Etli, kıymalı, bulgurlu ve pirinçli yapılabilir. Ne ile yaparsanız yapın, sofrada ekmek kıtlığı çekersiniz. Helede, taze ekmek veya ramazan pidesiyle yemeye kalkarsanız, bir pide işinizi görmez. Ne ise, bu yemeğin olumsuz tarafları, en iyisini siz bilirsiniz. Yemeğin tek bir ayrıntısı var, bilmelisiniz. Yemeğin onuncu dakikasında, dibe çöken pirinçleri karıştırarak üst tarafa almanız gerekir. Değilse, pirinç tabana yapışır. Sözlerim, işini bilenleri hariç tutar.

Ön Hazırlık:
Biberlerin sap kısmı kesilecek, uzunlamasına ikiye bölünecek ve çekirdekleri temizlenecek. Ardından, bölünen parçalar tekrar ikiye bölünecek ve kuşbaşı (en fazla 1 cm. genişlikte)doğranacak. Soğan ve sarımsak yemeklik doğranacak. Domates kuşbaşı doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

kirmizi_biber_yemegi

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sarımsak, domates salçası, ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından doğranmış kırmızı biber ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine pirinç, 1.5 su bardağı kaynar su, karabiber, pul biber, kimyon, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 20 dakika bitiminde, kırmızı biber yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.