kapya biber dolması bulgurlu


Malzemeler:
1 Kg. Kırmızı Biber (kapya biber) 12 Adet
200 gr. Orta Yağlı Dana Kıyma
50 gr. Kuyruk Yağı
2 Adet Domates
4 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası (harç içerisine)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (yemeğin suyuna)
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Bardağı Pilavlık Bulgur
1 Yemek Kaşığı Nane
1 Tatlı kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Demet maydanoz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Kapya biberler yıkanacak ve sap kısmı kesilerek çekirekleri çıkartılacak. Domateslerin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Bulgur yıkanacak ve süzülecek. Kuyruk yağı ve sarımsaklar kıyılacak. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

İç Harçın Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, kuyruk yağı, bulgur, soğan, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, doğranmış domatesler, 1 tatlı kaşığı biber salçası, tuz, karabiber, kimyon, nane, sarımsak, maydanoz katılacak, karıştırılacak. Malzemeler bir güzel yoğurulacak, tuzu test edilecek karar hale getirilecek.

Maharetini Göster:
Hazırladığımız bu dolma içi, biberlere fazlaca bastırılmadan ağızlarında bir miktar boşluk bırakılarak doldurulacak. Doldurulmuş biberler tencere içerisine yatay olarak dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, çok az tuz ve 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye sos olarak dökülecek. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, dolmaların üzerinde gezdirilecek ve ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak  not edilecek. 50 dakika süre bitiminde, kırmızı biber dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Bulgurlu Yemekler, Dolmalar