kırlangıç balığı çorbası

kırlangic_baligi_corbasi

Malzemeler:
1 Adet Kırlangıç Balığı ‘öksüz 1200 gr.’
1 Adet Patates
1 Adet Havuç
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Limon
2 Adet Yumurta Sarısı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
8 Su Bardağı Soğuk Su
1/5 Demet Maydanoz

Ön Hazırlık:
Kırlangıç balığının karnı yarılacak ve iç organları çıkarılacak. Ardından bir güzel yıkanacak ve baş, gövde ve kuyruk kısımları üç parçaya bölünecek. Patates, havuç soyulacak ve küçük küp şeklinde doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Maydanoz yıkancak ve ince kıyılacak. Limon sıkılacak ve suyu çıkarılacak.

Kırlangıç Balığının Haşlanması:
Tencere içerisine balık parçaları ve üzerine 8 su bardağı su konulacak. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile fokur fokur kaynatılacak. Ardından üzerine biriken köpük alınacak ve atılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Tencere kapağı kapatılacak ve saat’e bakılacak not edilecek. 15 dakika süre ile kırlangıç balığı haşlanacak. Süre bitiminde tencere ocaktan alınacak ve süzgeçten geçirilecek. Balık suyu ve eti ayrı kaplarda muhafaza edilecek. Balık eti parçaları soğuduktan sonra, deri ve kılçıklarından ayıklanacak. Ardından uygun büyüklükte parçalara bölünecek.

Balık Çorbasının Terbiyesi:
Balık çorbasının pişmesine yakın bir sürede 2 adet yumurta sarısı ile 1 adet limonun suyu çırpılacak.

ah! öksüz ah..

kırlangic_baligi_1

balık 3 parçaya bölünmüş

kırlangic_baligi_2

balık eti

kırlangic_baligi_3

soğan, havuç ve patates

kırlangic_baligi_4

çorba servise hazır

kırlangic_baligi_5

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından sıra ile havuç, patates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine haşladığımız balığın ‘yaklaşık 6.5 su bardağı’ suyu ve balık eti konulacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek ve saat’e bakılacak not edilecek. Tam 20 dakika süre ile tencere kaynatılacak. Süre bitiminde bir kepçe ölçüsünde tencereden su alınacak ve terbiye ile karıştırılacak. Ardından terbiye tencereye ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 2 dakika süre ile son kez kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Şimdi kırlangıç balığı çorbanızın maydanozunu, karabiberini ve tuzunu ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.