kestaneli kuzu yahni

Kestaneli_kuzu_yahni1

Malzemeler:
400 gr. Kuzu Kuşbaşı Et
300 gr. Kestane
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Adet Orta Boy Soğan
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Bardağı Soğuk Su
3 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Kuzu eti iri kuşbaşı doğranacak. Soğan soyulacak ve bütün bırakılacak. Un 1 çay bardağı soğuk su ile karıştırılacak, sos yapılacak. Kestaneler buradan tarifine uygun olarak soyulacak.

Kestaneli Kuzu Yahni malzemeleri

Kestaneli_kuzu_yahni2

Et kavurulmuş

Kestaneli_kuzu_yahni3

Soğanlar ilave edilmiş

Kestaneli_kuzu_yahni4

Kestaneler ilave edilmiş

Kestaneli_kuzu_yahni5

Su, sos, karabiber ve tuz ilave edilmiş

Kestaneli_kuzu_yahni6

Yemek servise hazır

Kestaneli_kuzu_yahni7

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı etler ilave edilecek, normal ısı ayarında etin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, soğanlar ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine kestaneler ilave edilecek, karıştırılacak. 3 su bardağı kaynar su, 1 çay bardağı sos, karabiber ve tuz ilave edilecek.
Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 35 dakika süre sonunda kestaneli kuzu yahni servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.