kesme muhallebi

Kesme_muhallebi

Malzemeler:
1 Kg. Süt
1.5 Çay Bardağı Pirinç
Pudra Şeker
Gül Suyu

Ön Söz:
Bu tarif Türk mutfağından, sübye ile yapılan klasik bir sütlü tatlı tarifidir. Aslına sadık kalınarak tariflenmiş ve meraklılarına sunulmuştur.

Sübye’nin Hazırlanması:
Pirinç bir kab içerisine alınacak. Üzerine üç parmak geçesiye kadar ılık su ilave edilecek ve bir gece bekletilecek.  Sabah, pirinç üzerindeki suyun fazlası dökülecek. Kap içerisindeki su oranı pirinçle yüz yüze olacak. Pirinç suyu ile beraber blendırla çok iyi bir şekilde parçalanacak. Parçalanan pirinç, süt görünümlü bir sıvı haline gelecek. İşte o gördüğünüz sıvı pirinç’in sütü yani ‘sübyesi’ dir. Sübye  süzgeçten geçirilecek. Süzgeç içerisinde kalan pirinç taneleri kullanılmayacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 kg. Süt konulacak ve normal ısıda  kaynatılacak. Kaynayan süt içerisine sübye yavaş yavaş ilave edilecek ve karıştırılacak. Süt kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tenceredeki süt göz göz olurken, ağır ağır tencerenin tabanından karıştırılacak. 20 dakika süre bitiminde muhallebi 22 cm. çapında yuvarlak ya da dikdörtgen ıslatılmış bor cam içerisine alınacak. Muhallebi soğutulduktan sonra gül suyu ve pudra şekeri ilavesiyle servise hazır.  Sonrası malum.

Not:
Üzerini çekilmiş ceviz, fındık, fıstık, hindistan cevizi ile süsleyebilirsiniz. Resimdeki süsleme kavrulmuş fındık ile yapılmıştır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.