keşkül

Keskul1

Malzemeler:
1 Litre Süt
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Pirinç Unu ‘ 30 gr.’
1 Su Bardağı Toz Şeker ‘ 170 gr.’
100 gr. Tatlı Badem İçi
10 gr. Acı Badem İçi
Antep Fıstığı ‘ çekilmiş ‘

Ön Hazırlık:
İç bademlerin kabukları buradan tarifine uygun olarak soyulacak. Soyulmuş iç bademler mutfak robotunda çok ince çekilecek. Pirinç unu 1 çay bardağı soğuk süt ile inceltilecek. Bir kase içerisinde yumurta çırpılacak.

Keşkül malzemeleri

Keskul2

Tencere’ye süt, şeker ve çekilmiş badem içi konulmuş

Keskul3

Pirinç unu süt ile inceltilmiş

Keskul4

Karışıma pirinç unu ilave edilmiş ve kaynatılmış

Keskul5

Yumurta çırpılmış ve karışımdan 1 kepçe ilave edilmiş

Keskul6

Yumurta karışıma ilave edilmiş ve 1 dakika süre ile kaynatılmış

Keskul7

Keşkül kaselere boşaltılmış

Keskul8

Maharetini Göster:
Tencere’ye 1 su bardağı toz şeker, çekilmiş badem içleri ve üzerine 1 litre süt konulacak. Ocak ısısı normal ayarda karışım ağır ağır karıştırılacak. Süt kaynamaya başladıktan sonra üzerine inceltilmiş pirinç unu ilave edilecek ve 3 dakika süre ile karışım karıştırılarak kaynatılacak. Süre bitiminde çırpılmış yumurta içerisine 1 kepçe kaynayan karışımdan ilave edilecek karıştırılacak. Yumurta karışıma ilave edilecek ve karıştırılarak 1 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde keşkül kaselere boşaltılacak ve soğutulacak. Soğuduktan sonra üzerine çekilmiş antep fıstığı serpilecek. Sonrası malum.
Not:
1 Adet iç badem yaklaşık, 1 gram gelmektedir. 10 adet acı badem tarif için yeterlidir. Keşkül’e çok nefis bir aroma verir, benden söylemesi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.