keşkek

Keskek1

Malzemeler:
3 Parça Kuzu Gerdan
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Et Suyu
1 Çay Bardağı Aşurelik Buğday
4 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Tarif çeşitliliği en bol olan ve her yöre de kendine özgü malzemeler kullanılarak hazırlanan ‘keşkek kebabı’ tam anlamıyle her yörenin kendi yemeğidir. Ortak özelliği ise, keşkek hazırlamakta kullanılan ana malzemelerdir. Et, yarma ve tereyağı dışında her bölgemiz keşkek yemeğine farklı malzemeler katarak, aroma ve lezzetini artırmıştır. Nohut, fasulye, tavuk ve hindi eti, soğan, çeşitli baharatlar ve salça gibi farklı malzemeleri insanlarımız keşkek için denemişlerdir. O nedenle her yörenin keşkek yemeği için farklı bir malzeme çeşiti vardır. Sonuçta, atalarımızın icadı olan keşkek kebabını onların yöntemine uyarak hazırlamamız oldukça zor ve de imkansız. O tarihlerde blendır icat edilmiş olsaydı, bu gün bu kadar zorluk çekmezdik. Size tarifim bu konuda yol gösterecektir, izleyin..

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Aşurelik buğday burdan tarifime uygun olarak hazırlanacak.

Keskek_gerdan2

Gerdan haşlanmış

Keskek_gerdan_haslanmis3

Gerdanın Haşlanması:
Tencere içerisine kuzu gerdan parçaları konulacak. Üzerine 6 su bardağı soğuk su ilave edilecek, kaynatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek, tencerenin kapağı kapatılacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tenceredeki gerdan, 90 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde etler soğutulacak ve kemiklerinden küçük parçalar halinde ayrılacak.

Buğday haşlanmış

Keskek_yarma_haslanmis4

Keşkek yemeği 20 dakika süre ile pişmiş

Keskek_pismis5

Blendırdan geçirilirken

Keskek_blendir6

Tereyağı eritilmiş

Keskek_tereyagi7

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek, kavrulacak. Ardından et, 1 su bardağı et suyu, haşlanmış buğday, pul biber, tuz katılacak, karıştırılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Yemek tabanına tutmaması için arasıra karıştırılarak, 20 dakika süre ile tencere kaynatılacak. Süre sonunda, yemek tencere içerisinde blendırdan geçirilecek. Tereyağı eritilecek yemeğin servisi sırasında üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.

Not:
Bu tarifin uygulamasında yarma yerine aşurelik buğday kullanılmıştır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.