kepekli pirinç pilavı

kepekli_pirinc_pilavi

Malzemeler :
1 Su Bardağı Kepekli Pirinç
2.5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (10 gr.)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (30 gr.)
1 Adet Havuç
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Doktor, sağlık uzmanı ve diyetisyenler; sağlıklı beslenmede ve fazla kiloların atılmasında kepekli esmer pirinç pilavını tavsiye ederler. Doğrudurda, esmer pirinç pilavı nasıl yapılır onun tarifini vermezler. Bu sebeple, tarifsiz kepekli pirinç pilavı diyeti güme gider. Kepekli pirinç pilavı yapamaya kalkanların çoğu, yaptıkları pilavı yemezler. Pilavları ya diri olur, ya da pirinç lapasını andırır. Kepekli pirinç pilavı, beyaz pirinçle yapılan her çeşit pilav ve yemek yapımında kullanılır. Tarifime uyarsanız, bundan sonra evinize beyaz pirinç girmeyecektir.

Ön Hazırlık :
Kepekli pirinç, 1 çay kaşığı tuz ilave edilmiş ılık su içinde 30 dakika süre ile ıslatılacak. Süre bitiminde beş kez, suyu değiştirilerek yıkanacak ve süzülecek. Havuç soyulacak ve rendenin ince gözünde rendelenecek. 2.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Ölçü alırken, 200 ml. kapasiteli su bardağı kullanılmıştır.

esmer_pirinc_pilavi

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı ve tereyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine (ıslatılmış, yıkanmış ve süzülmüş) kepekli pirinç ilave edilecek ve 5 dakika boyunca en düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine 2.5 su bardağı kaynar su ve 1 çay kaşığı tuz ilave edilecek, pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere, normal ısı ayarında 5 dakika süre ile kapağı kapalı olarak kaynatılacak. Süre bitiminde ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 20 dakika bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılmadan, kepekli pirinç pilavı 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav alt üst edilerek karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.