kemik suyuna mercimek çorbası

kemik_suyuna_mercimek_corbasi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Kırmızı Mercimek
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Kemik Suyu

Ön Söz:
En lezzetli mercimek çorbası, et suyu veya kemik suyu kullanılarak yapılan çorbadır. Lokanta ve benzeri yerler, mercimek çorbasını tarifimde olduğu gibi yaparlar. Ticari yerler kemik suyu çıkarmak için, genelde dana kemiği veya sığır kemiği kullanırlar. Kuzu, koyun ve koç gibi küçükbaş hayvanların kemik veya etlerinden elde edilen suyu “kokusu yüzünden” tercih etmezler.

Ön Hazırlık:
Mercimek, yıkanacak ve süzülecek. Soğan, yemeklik doğranacak. Kemik suyu buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından un ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine kırmızı mercimek, 6 su bardağı kaynar kemik suyu ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve saat’a bakılıp not edilecek. Tam 15 dakika süre bitiminde çorba blendırdan geçirilecek. Ardından bir taşım kaynatılacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.