kelle çorbası

kelle_corbasi

Malzemeler:
250 gr. Kuzu Başı Haşlanmış Et
3 Yemek kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Un
1 Çay kaşığı Toz Biber
2 Diş Sarımsak
3 Yemek kaşığı Üzüm Sirkesi
6 Su Bardağı Kelle Suyu
1 Çay Bardağı Soğuk Su

Ön Hazırlık:
Çorba malzemelerinin hazırlığı için, 1 adet kuzu başının haşlanarak suyu ve etine ihtiyaç var. Kuzu başının nasıl haşlanır tarifini, burdan görebilirsiniz. 1 adet kuzu başı haşlandıktan sonra yaklaşık 250 gr. baş eti, 100 gr. haşlanmış beyin ve 6 su bardağı kelle suyu çıkar. Beyin çorba içerisinde kullanılmaz. Diğer baş eti kemiklerinden ayrılır ve kuşbaşı doğranır. Sarımsaklar ezilir, sirke ile karıştırılır.

Kelle çorbası terbiyesi:
2 yemek kaşığı un, 1 çay bardağı soğuk su ile karıştırılır, kabı içerisinde bekletilir.

Kelle_corbasi_tencerede2

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 6 su bardağı kelle suyu ve kuşbaşı doğranmış baş eti konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra terbiyesi ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere açık olacak, ocak ısısı düşük ısı konumunda 15 dakika süre ile tencere kaynatılacak. Süre bitiminde 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile toz biber kavrulacak ve çorba’ya ilave edilecek. Çorbanın tuzu karar hale getirilecek. Ve kelle çorbanızı sarımsaklı sirke ile servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.