Blog Archives

evde döner nasıl yapılır

evde döner nasıl yapılır 400x267 evde döner nasıl yapılır
Malzemeler:
2 Parça Antrikot Biftek (300 gr.)
20 gr. Yemeklik Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Soğan Suyu
1 Yemek Kaşığı İçme Suyu
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Tatlı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tepeli Tuz

Ön Söz:
Evde dana etli döner nasıl yapılır? Kurban bayramının son günü; bu tarifim, sitemi izleyen kardeşlerime armağanım olsun. Evde döner yapımı konusundaki sorunlarımı çözdüm ve tarifimi sizlerle paylaşıyorum. Döner yapımında en büyük sorunum, etin terbiyesinde kullanılan malzeme çeşitleri ve miktarları idi. Uzatmıyayım, tarifimi denerken salçalarınız tuzlu değil ise; etin terbiyesinde 1 tatlı kaşığı tuz kullanmalısınız. Döner yapacağınız etin orta yağlı, kalınlığının 2 cm. veya 3 cm. olmasına dikkat etmelisiniz. Terbiye edilmiş et, herhangi bir ızgara aleti üzerinde pişirilebilir. Tarifimi ocak üzerinde ve orta ateşin bir tık üzerideki alev ayarında (demir döküm) tava kullanarak yaptım. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›kuzu çöp şiş

kuzu çöp şiş 400x267 kuzu çöp şiş
Malzemeler:
500gr. Kuzu Budu
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Yemek Kaşığı İçme Suyu
1 Adet İri Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Kırmızı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
Yeterince Çöp Şiş Çubukları

Ön Söz:
Kuzu çöp şiş tarifimi denerseniz; yaptığınız kuzu çöp şişin tadını, kalite bir dönerciden yediğiniz döner tadından ayırt edemezsiniz. Fazla söze hacet yok, deneyin derim. Kuzu etini terbiye ederken, zeyinyağı’nı diğer malzemelerle birlikte karıştırmayın. Tarifimde zeytinyağını nasıl kullanmışsam, siz de aynısını yapın. Çöp şişleri pişirirken, üzerlerine bir miktar tuz serpmeyi de unutmayın. Kuzu etini buzdolabında 4 ila 24 saat arasında terbiye edebilirsiniz. Hazırladığınız kuzu çöp şişleri; kömürlü, elektrikli mangalda, teflon, grill veya döküm tavada, demir döküm ızgarada pişirebilirsiniz.

Tarifin devamı ›dağar kebabı

dağar kebabı 400x267 dağar kebabı
Malzemeler:
300 gr. Dana Kuşbaşı Et
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
10 Adet Arpacık Soğan
2 Adet Orta Boy Domates
2 Adet Orta Boy Patates
12 Adet Kestane
4 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su
Toprak Güveç

Ön Söz:
Dağar kebabı Balıkesir ilimizin yöresel yemeğidir. Vaktiyle, yemek dağar adı verilen toprak kapta pişirildiğinden dağar kebabı adınını almış. Tarifimde kullandığım malzemelerin tamamına yakını, orijinal dağar kebabında da kullanılmaktadır. Bu yemek güveçte tek seferde yapılabilir. Dağar kebabını çok kez yaptığım için, pişirme tekniğini de bu sayede geliştirdim. Dağar kebabı güveçte 90 dakikada pişer. Kebabın pişme süresi uzun olduğundan, sebzeler fazla pişip şekil değiştirebiliyor. Bu olumsuzluğun önüne, dağar kebabını iki aşamalı pişirerek geçtiğimi sanıyorum. Yani; önce eti pişirdikten sonra, diğer malzemelerini ilave ediyorum. Yemeğimin denenmesini, tavsiye ederim.

Tarifin devamı ›mangalda tavuk kanadı

mangalda tavuk kanadı 400x267 mangalda tavuk kanadı
Malzemeler:
1.5 Kg. Tavuk Kanadı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
4 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Mangalda tavuk kanadı ızgara yapımında, her çeşit tavuk kanat sosu denedim. Denediğim her kanat sosu, kullandığım malzemelere göre; pişen kanatlara tat ve lezzet veriyor. Bildiğim kanat soslarından en güzeli şudur diye, ayrım yapamam. Çünkü; tavuk kanat sosunu hazırlarken, malzemeleri damak zevkime uyanlardan seçiyorum. Böyle olunca, yaptığım bütün soslar ve bu soslarla terbiye edilmiş kanatları pişirdiğimde severek yiyorum. Benim dışımda, kanatlarımı tadan kişiler arasında şu şöyle olsaydı diyenler de çıkabiliyor. İşte bu tarifim; şu şöyle olsaydı önerisini yaptırtmıyor, deneyin.

Tarifin devamı ›ızgara enginar

ızgara enginar 400x267 ızgara enginar
Malzemeler:
3 Adet Temizlenmemiş Enginar
Zeytinyağı
Tuz
Su

Ön Söz:
Enginarın bütün yemekleri güzeldir. Izgara da enginar ise, büsbütün güzeldir ve yemesine doyum olmaz. Izgarada pişen enginar nasıl yenir? Enginar ızgara tarifimle pişirilen enginarlar elle yenir. Bu işe, enginarın mor yapraklarından başlanır; enginarı sol elinize alıp sağ elinizle yaprakları kendinize doğru çekince, yerilerinden kopar. Yaprakların beyaz yumuşak kısımları yenir. Yapraklar bitince sıra göbek ve sap kısmının yenmesine gelir. İşte ızgara yapılmış enginar böyle yenir. Izgara yapılacak enginarın körpe olması gerekir. Enginar alırken küçük olanları tercih edin.

Tarifin devamı ›hindi sosu nasıl yapılır

hindi sosu nasıl yapılır 400x267 hindi sosu nasıl yapılır
Malzemeler:
1/2 Kg. Hindi Budu
1 Yemek Kaşığı Yoğurt
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
3 Yemek kaşığı Zeytinyağı
1 İri Diş Sarımsak
1 Çay Bardağı Süt
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Hindi eti terbiye sosu yapmak için, verdiğim malzemeleri kullanırsanız; pişirdiğiniz hindi etinin kaliteli biftek lezzetinden farklı olmadığını farkedersiniz. Ayrıca, etin hindi eti olduğunu söylemediğiniz sürece; sofradakiler yedikleri etin biftek olduğunu sanacak ve ne çeşit et yediklerini sormayacaklardır. Hindi eti terbiye sosu ile tatlandırdığınız hindi etini kömürlü mangal, elektrikli ızgara, yağsız tava, fırın ızgara, ocak üzeri döküm ızgara, döküm tava, ocak üstü grill ızgara ve barbeküde pişirebilirsiniz.

Tarifin devamı ›dana uykuluk ızgara

dana uykuluk ızgara 400x267 dana uykuluk ızgara
Malzemeler :
1/2 Kg. Dana Uykuluğu
Karabiber
Kekik
Tuz

Ön Söz:
Uykuluk, dana ve kuzu gibi kasaplık hayvanların belirli bölümlerinden az miktrada çıkarılan farklı bir sakatat çeşitidir. Yani, uykuluk hayvanın iç organıdır. Uykuluğun lezzetli olduğu zaman, ilk bahar (mart, nisan, mayıs) aylarıdır. Uykuluk ızgarası, uykuluk tavası ve uykuluk sotesi en fazla tüketilen uykuluk yemekleridir. Dana uykuluğu, iriliği nedeniyle bazı bölümleri yağlı ve düz değildir. Bu bölümleri kesilip ayrılarak, uykuluk sote veya uykuluk tava yapımında kullanılabilir. Uykuluğun düz olan bölümleri ise, ızgarada pişirmeye uygundur. Uykuluk, kasap veya sakatatçılardan temin edilebilir.

Tarifin devamı ›tavuk köftesi

tavuk köftesi 400x267 tavuk köftesi
Malzemeler:
1 Bütün Derisiz Tavuk Göğsü (600 gr.)
1 Yemek Kaşığı Tatlı Biber Salçası
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tavuk köftesi tavuk budundan, ya da tavuk göğsünden çekilen kıyma ile yapılır. Tarifimde verdiğim malzemelerle yapılan tavuk köftesi, tat ve lezzet bakımından diğer klasik tavuk köftelerini yarı yolda bırakır. Deneyimimle, en güzel tavuk köftesinin tavuk göğüs etinden yapılabileceğini söyleyebilirim. Bu köftenin kıymasını özellikle mutfak robotunda çektim. Tavuk köftesi yapacağım zaman, genellikle tavuk etini bıçakla kıyarım. Bıçak kıyması ile yapılan köfte elbette güzel olur. İşin zorluğu açısından mutfakta robot kullanarak kıyma hazırlamak, kolaylık sağlar, tavsiye ederim.

Tarifin devamı ›kuzu tas kebabı

kuzu tas kebabı 400x267 kuzu tas kebabı
Malzemeler:
500 gr. Kuzu Kuşbaşı Et
2 Adet Domates
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Salça
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Baharat Torbası

Ön Hazırlık :
Domates ve soğan soyulacak yemeklik doğranacak. Kaynar su ve baharat torbası hazır edilecek.

Baharat Torbası:
Temiz bir bez veya tülbent içerisine: 5 adet tane karabiber, 1 diş sarımsak, 1 adet defne yaprağı ve 1 çimdik kuru biberiye konulacak, ağızı bağlanacak. Tarifin devamı ›


islim kebabı

islim kebabı 400x267 islim kebabı
Malzemeler:
400 gr. Kuşbaşı Kuzu  Eti (iri doğranmış)
3 Adet Kemer Patlıcan
1 Adet Soğan
1 Adet Domates (sos için)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Domates (kapak için)
3 Adet Sivri Biber
1 Tatlı Kaşığı Un
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 İri Diş Sarımsak (baharat torbası için)
1 Adet Defne Yaprağı (baharat torbası için)
10 Adet Tane Karabiber (baharat torbası için)
Kızartma Yağı
Kürdan
Tuz

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar soyulacak, uzunlamasına 4 veya 5 mm. kalınlıkta dilimlenecek ve tuzlu su içerisinde 30 dakika dinlendirilecek. Süre sonunda patlıcanlar süzülecek ve kızgın yağ içerisinde pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak. Soğan soyulacak ve ince yemeklik doğranacak. 1 adet domates rendelenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Baharat Torbası’nın Hazırlanması:
Sarımsak, defne yaprağı ve karabiber taneleri bir parça tülbent bez içerisine konulacak ve ağızı bağlanacak.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top