kayseri sucuk içi

kayseri_sucuk_ici

Malzemeler:
600 gr. Dana Kıyma
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Toz Biber
1 Baş Sarımsak
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Yöresel lezzetlerden meşhur Kayseri sucuk içi yemeğinin, yapımı gayet kolay. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, kıymayı kavururken harlı ateş kullanılmamasıdır. Çünkü, yüksek ısı etin suyunu çabucak buharlaştıracağından kıymayı topaklaştırır. Bu nedenle kıymayı hep düşük ısıda kavurmak gerekir. Düşük ısı kıymayı hem taneleştirir, hem de yumuşacık yapar. Sucuk içi yemeği bir tarihte Kayseri lokantalarının menüsüne dahildi, şimdi durum nedir bilmiyorum.

Ön Hazırlık:
Sarımsak soyulacak, havanda ezilecek veya rendelenecek.

Sucuk İçi Servise Hazır

sucuk_ici

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kıyma ilave edilecek ve düşük ısıda taneleşinceye kadar kavrulacak. Tencerenin ortasından yer açılacak, sarımsak katılacak ve hafif kavrulacak. Ardından karabiber, kimyon, pul biber, toz biber, tuz ve 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve malzeme karıştırılacak. Karışımın tuzu karar hale getirilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, en düşük ısıda malzeme suyunu çekinceye kadar pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.