kaymaklı yassı kadayıf


Malzemeler:
4 Adet Yassı Kadayıf
1 Su Bardağı Ilık Süt
2 Adet Yumurta
1 Çay Bardağı Un
2 Su Bardağı Toz Şeker
3 Su Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
Kızartmak İçin Sıvıyağı
Kaymak, Fıstık

Ön Hazırlık:
Yufkacı veya pazarcı esnafından alacağınız yassı kadayıfların taze olmasına, özellikle dikkat edilecek. Kadayıflar kuru, kokusu ekşi veya parçalanmış olmayacak. Kadayıfların kenarları 1-2 mm. genişlikte mutfak makası ile kesilecek. Süt ılıtılacak, el yakmayacak. 4 adet yassı kadayıf ılık süt içerisinde 2-3 dakika tutulacak ve alt üst edilecek, sütü çekmesi sağlanacak. Yumurtalar çırpılacak.

Aynı malzemelerle şerbeti arttırarak 8 adet tatlı hazırlayabilirsiniz. Tatlınızın servisi sırasında üzerini kaymak, dövülmüş ceviz veya fıstık ile süsleyebilirsiniz.

Şerbetin Hazırlanması:
Ocak üzerindeki tencereye 3 su bardağı su, 2 su bardağı toz şeker katılacak, karıştırılacak. Normal ısıda şerbet kaynadıktan sonra, 1 tatlı kaşığı limon suyu katılacak, karıştırılacak. Şerbet en fazla 2 dakika kaynatıldıktan sonra, ocak söndürülecek.

yassı kadayıf malzemesi

yumurta çırpılmış

kadayıfın kenarları 1-2 mm. genişlikte kesilmiş

yassı kadayıf süt içinde

 

yassı kadayıf una bulanmış

yassı kadayıf yumurtaya bulanmış

kızartılmış yassı kadayıf tencereye alınmış

kadayıfın üzerine kapak kapatılmış

kadayıf 15 dakika pişirilmiş ve soğutulmuş

Maharetini Göster:
Tencere içerisine yeterli miktarda sıvıyağı konulacak, ısıtılacak. Süt içerisinden çıkardığınız kadayıflar önce una, sonra yumurtaya bulanacak ve kızgın yağın içerisine atılacak. Kadayıfların altı ve üstü nar gibi kızaracak. Kızaran kadayıflar şerbet tenceresinin içerisine, üst üste dizilecek. Tatlılar pişerken yüzeye fırlamasın diye en üste, ağırlık için ısıya dayanıklı tabak konulacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere kapağı hafif aralıklı kapatılacak. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek, tatlılar tencere içerisinde soğutulacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop