kaymaklı yassı kadayıf

Kaymakli_yassi_kadayif1

Malzemeler:
4 Adet Yassı Kadayıf
1 Su Bardağı Ilık Süt
2 Adet Yumurta
1 Çay Bardağı Un
2 Su Bardağı Toz Şeker
3 Su Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
Kızartmak İçin Sıvıyağı
Kaymak, Fıstık

Ön Hazırlık:
Yufkacı veya pazarcı esnafından alacağınız yassı kadayıfların taze olmasına, özellikle dikkat edilecek. Kadayıflar kuru, kokusu ekşi veya parçalanmış olmayacak. Kadayıfların kenarları 1-2 mm. genişlikte mutfak makası ile kesilecek. Süt ılıtılacak, el yakmayacak. 4 adet yassı kadayıf ılık süt içerisinde 2-3 dakika tutulacak ve alt üst edilecek, sütü çekmesi sağlanacak. Yumurtalar çırpılacak.

Şerbetin Hazırlanması:
Ocak üzerindeki tencereye 3 su bardağı su, 2 su bardağı toz şeker katılacak, karıştırılacak. Normal ısıda şerbet kaynadıktan sonra, 1 tatlı kaşığı limon suyu katılacak, karıştırılacak. Şerbet en fazla 2 dakika kaynatıldıktan sonra, ocak söndürülecek.

Yassı kadayıf malzemeleri

Kaymakli_yassi_kadayif2

Yumurtalar çırpılmış

Kaymakli_yassi_kadayif3

Kadayıfların kenarları 1-2 mm. genişlikte kesilmiş

Kaymakli_yassi_kadayif4

Kadayıflar süt içerisinde

Kaymakli_yassi_kadayif5

Kadayıf un’a bulanmış

Kaymakli_yassi_kadayif6

Kadayıf yumurta’ya bulanmış

Kaymakli_yassi_kadayif7

Kızartılmış kadayıflar tencere içerisine alınmış

Kaymakli_yassi_kadayif8

Kadayıfların üzerlerine kapak kapatılmış

Kaymakli_yassi_kadayif9

Kadayıflar 15 dakika süre ile pişmiş ve soğutulmuş

Kaymakli_yassi_kadayif10

Maharetini Göster:
Tencere içerisine yeterli miktarda sıvıyağı konulacak, ısıtılacak. Süt içerisinden çıkardığınız kadayıflar önce una, sonra yumurtaya bulanacak ve kızgın yağın içerisine atılacak. Kadayıfların altı ve üstü nar gibi kızaracak. Kızaran kadayıflar şerbet tenceresinin içerisine, üst üste dizilecek.
Tatlılar pişerken yüzeye fırlamasın diye en üste, ağırlık için ısıya dayanıklı tabak konulacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere kapağı hafif aralıklı kapatılacak. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek, tatlılar tencere içerisinde soğutulacak. Sonrası malum.

Not:
Aynı malzemelerle şerbeti arttırarak 8 adet tatlı hazırlayabilirsiniz. Tatlınızın servisi sırasında üzerini kaymak, dövülmüş ceviz veya fıstık ile süsleyebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.