kaymaklı ekmek kadayıfı

kaymakli_ekmek_kadayifi

Malzemeler:
1 Paket Orta Boy Ekmek Kadayıfı
6 Su Bardağı Toz Şeker “1kg.”
5 Su Bardağı Su “1kg.”
1/2 Limon Suyu
Kaymak

Ön Söz:
Piyasada “porsiyon sayısına göre” üretilen 4 boy ekmek kadayıfı mevcuttur. Bunlar mini boy ekmek kadayıfı, küçük boy ekmek kadayıfı, orta boy ekmek kadayıfı ve büyük boy ekmek kadayıfı olarak adlandırılır. Ekmek kadayıflarının boyutları ne olursa olsun, kadayıfların şerbet verilerek pişirilmesi ve renklendirilmesi aynıdır. Aynı olmayan ise; her ayrı boyut ekmek kadayıfı için, şerbetini yaparken şeker ve su ölçülerinin değişmesidir. Bir de, kadayıfa aroma yüklenmesi ile birlikte renklendirilmesini unutmamak gerekir. Ekmek kadayıf tatlısı yapmak dikkat ve sabır gerektirir. Tatlıyı hazırlarken bazı püf noktalarının bilinmesi ve aynen uygulanması sayesinde yenilebilir tatlıyı hazırlamak becerinize kalmış, kolay gelsin.

Kadayıfın Islatılması:
Kadayıfın kızarmış yüzeyi alta gelecek şekilde tepsi içerisine konulacak. Üzerini kapatacak miktarda kaynar su ilave edilecek ve 15 dakika süre ile bekletilecek. Ardından kadayıfın suyu “bastırılarak temiz bez, çok katlı kağıt peçete ile” süzdürülecek.

Şerbetinin Yapılması:
Tencere içerisine şekerin tamamı konulacak ve düşük ısıda “resimde göründüğü gibi” bal renginde karamelize edilecek. Ardından, üzerine 5 su bardağı su ilave edilecek. Tencere kaynamya başladıktan sonra limon suyu ilave edilecek ve bir taşım kaynatıldıktan sonra ocak söndürülecek.

Maharetini Göster:
Büyük bir tepsi içerisine ıslatılmış kadayıf konulacak ve merkezi “+” işareti şeklinde 5 ila 6 cm. boyutunda kesilecek, ya da 5 ila 6 cm. çapında oyulacak. Ardından tepsi ocağın en büyük gözü üzerine alınacak ve şerbeti verilecek. En düşük ısıda tepsi “ara sıra” aynı yönde çevrilerek kadayıfın şerbeti çekmesi sağlanacak. Tepsi kenarına biriken şerbet, kadayıfın üzerine tekrar ilave edilecek. Kadayıf şerbeti tamamen çektikten ve rengi değiştikten sonra, tepsi ocaktan alınacak ve soğutulacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.