kaşar peynirli tost

Kasar_peynirli_tost

Malzemeler:
2 Dilim Tost Ekmeği
1 Dilim Kaşar Peyniri
Tereyağı

Ön Söz:
Elektrikli veya ocak üstü tost makinesi kullanılarak kaşarlı, beyaz peynirli, sucuklu, salamlı, sosisli ve sebzeli tost yapılabilir. Tost yapımında kullanılacak iç malzemeler kişinin tercihine bağlıdır. Ekmek olarak, tost ekmeği ve normal ekmek kullanılabilir. En güzel tost hazırlamanın yolu deneyim ve kullanılacak malzemenin kalitesinden geçer. Isı ayarlı tost makinesi kullanılarak yapılan tostlar için de aynı kural geçerlidir. Makine ve ekmeğiniz ne olursa olsun, tost yapmadan önce tost makinenizi çok iyi ısıtmanız gerekir.

Maharetini Göster:
Tost makinesi tost yapma ayarında ısıtılacak. Tost makinesinin ışığı söndüğünde, iki dilim tost ekmeği tost makinesi üzerine konulacak. Ekmek dilimleri üzerinde ızgara izleri çıkıncaya kadar ekmek dilimleri ısıtılacak. Ardından ekmek dilimleri üzerine tereyağı sürülecek ve kaşar peyniri konulacak. Diğer tost ekmeği dilimi kaşar peyniri üzerine konulacak ve tost makinesi kapağı kapatılacak. Tost, kaşar peyniri eriyip ekmek dilimleri arasından sızmaya başlayıncaya kadar tost makinesi içinde tutulacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.