karnabahar musakka

karnabahar_musakka

Malzemeler:
1 Adet Karnabahar
2 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
200 gr. Dana Eti Kıyma
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Karnabahar çiçek dalları koçanından ayrılacak, yıkanacak ve süzülecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Dana eti kıyma buradan tarifine uygun olarak kıymalı sos olarak hazırlanacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine karnabahar dalları dizilecek. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ve 2 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Ardından kıymalı sos karnabaharın üzerine yayılacak. Ocak ısısı yükseltilecek, tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 50 dakika süre bitiminde karnabahar musakka yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.