karnabahar kızartması

Karnabahar_kizartma

Malzemeler:
500 gr. Karnabahar
1 Yemek Kaşığı Sirke
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Süt
1 Su Bardağı Un
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Kabartma Tozu
Kızartmak İçin Sıvıyağı

Ön Hazırlık:
Karnabahar yıkanacak, dal olarak üçlü dörtlü gruplar halinde gövdeden ayrılacak.

Karnabahar’ın Haşlanması:
Tencere içerisine yeterli miktarda su, 1 yemek kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine karnabaharlar ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre ile karnabaharlar haşlanacak.  Süre bitiminde süzgeç içerisine  alınacak ve soğuk sudan geçirilecek.

Sos’un Hazırlanması:
Kase içerisine 1 adet yumuta, 1 su bardağı süt, 1 çay kaşığı tuz konulacak ve çırpılacak. Üzerine 1 su bardağı un yavaş yavaş ilave edilecek ve çırpılacak. Karışım boza kıvamına geldiğinde 1 çay kaşığı kabartma tozu ilave edilecek ve karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Kızartma tavasına yeterli miktarda sıvıyağı konulacak ve ısıtılacak. Fazla kızgın olmayan yağ içerisinde karnabaharlar sosa bulanarak pembe renk alıncaya kadar kızartılacak. Karnabaharlar tercihinize göre, sarımsaklı yoğurt ile servis edilebilir. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.