karnabahar çorbası


Malzemeler:
400 gr. Karnabahar
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tepeleme Un
1 Su Bardağı Soğuk Süt
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Maydanoz

Ön Söz:
Sütlü karnabahar çorbası, özellikle tereyağı ile yapılırsa yapmaya değer çorbadır. Karnabahar çorba yapımında diğer (havuç, patates, kereviz, brokoli gibi) sebzeler birlikte kullanılabilir. Hazırlanan çorba blendırdan geçirilebilir olsa da, en güzeli bana göre taneli çorbadır. Tarifimde karnabaharı haşladım ve dişe dokunacak büyüklükte doğradım. Karnabaharın haşlama suyunu, çorbaya su verirken kullandım. Emeğiniz boşa gitmez, deneyin.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak. Karnabahar yıkanacak ve süzülecek. Tencere içerisine karnabahar ve üzerini kapatacak miktarda su konulacak. Karnabahar su içerisinde 15 dakika süre ile en düşük ısıda haşlanacak. Ardından haşlanmış karnabahar, yemeklik olarak ince doğranacak. Haşlama suyu, çorbaya su verilirken 4 su bardağı ölçüsüne tamamlanarak kullanılacak.

Çorbanın Sosu:
1 yemek kaşığı tepeli un, bir kaseye konulacak. Üzerine 1 su bardağı süt ilave edilecek ve çırpma teli ile çırpılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı, tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından karnabahar, 4 su bardağı kaynar su ve çorbanın sos’u ilave edilecek, karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde karnabahar çorbanız hazır. Tuz, karabiber ve maydanozu çorbanıza şimdi ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop