karışık sebze çorbası

sebze_corbasi

Malzemeler:
1 Adet Küçük Kereviz
1 Adet Kabak
1 Adet Havuç
1 Adet Patates
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Sebze çorbası, sade sebze çorbası veya terbiyeli sebze çorbası olarak yapılabilir. Tarifimi, sade sebze çorbası olarak yaptım. Bu çorba terbiyeli yapılmak istenirse; yoğurt, yumurta ve un çırpılır veya yumurta sarısı, un ve limon suyu çırpılır, ya da süt ve un çırpılarak tencereye ilave edilir. Tencere, terbiye malzemesi ile birlikte; 5 dakika kaynatıldıktan sonra, ocaktan alınır.

Ön Hazırlık:
Kereviz, kabak, havuç, patates soyulacak ve rendelenecek. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

sade_sebze_corbasi

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, un, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından rendelenmiş sebzeler, 6 su bardağı kaynar su, karabiber, pul biber ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. Tam, 15 dakika bitiminde çorba blendırdan geçirilecek, bir taşım kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Çorbanın tuzunu şimdi ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
’Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.