karışık kıvırcık salata

Karisik_kivircik_salata

Malzemeler:
2 Kök Kıvırcık
4 Adet Taze Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Salatalık
1/4 Demet Maydanoz
1/2 Limon
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Kıvırcıklar temizlenecek ve bol su içerisinde yıkanacak. Temizlenen kıvırcık yaprakları süzgeç içerisine alınacak. Suyu süzülen kıvırcık yaprakları ince doğranacak. Soğanlar temizlenecek, yıkanacak ve 1 cm. uzunlukta doğranacak. 1/2 limon, sıkma aleti ile sıkılacak. Maydanoz ayıklanacak, yıkanacak ve ince kıyılacak. Domatesler yıkanacak ve kuşbaşı doğranacak. Salatalık yıkanacak ve halka doğranacak.

Salata Sosu:
Uygun bir kase içerisine, 1/2 limon suyu, 1/2 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı tuz konulacak ve bir güzel karıştırılacak. Üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve karışım tekrar karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Salata karıştırma kabı içerisine doğranmış kıvırcık, domates, salatalık, soğan ve maydanoz alınacak. Malzemeler bir güzel karıştırılacak. Karışmış malzemeler servis tabağı içerisine aktarılacak. Salata sosu yemek servisi öncesi karıştırılacak ve salata üzerine dengeli bir şekilde dökülecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.