karides nasıl temizlenir

kanal_karides

Karides kabuklu bir deniz ürünüdür ve yemeği yapılmazdan önce temizlenmesi gerekir. Karidesler boylarının büyüklüğüne göre ” jumbo, kanal ve cimcime diye” isimlendirilir. Jumbo karidesler boyca en iri olanıdır. Kanal karidesler ise, karideslerin orta boy olanlarıdır. Boyca en küçük karideslerede cimcime adı verilir. Saydığım bu üç çeşit karidesler temizlenmesi için başı koparılır ve kabuğu soyularak eti çıkarılır. Jumbo ve kanal karidesleri iri olduklarından sırtlarında çizgi şeklide iç organları belirgindir. Bu yüzden kabukları soyulan karideslerin iç organlarıda çıkarılır. Karidesler taze ise, iç organları sivri ucu bulunan kürdan veya benzeri bir alet yardımıyla iç organları çıkarılır. Bir süre beklemiş iri karideslerin iç organlarını kürdan kullanarak çıkarmak zor olduğundan bıçakla sırt kısmı çizilerek iç oraganları kolaylıkla çıkarılır. Cimcime karideslerin iç organları belirgin olmadığından iç organlarını temizlemeye gerek yoktur.

ic_karides

Karides nasıl temizlenir:
Sağ elini kullanan insanlar karideslerin sırtı avuç içine bakacak şekilde sol elin parmakları arsına karidesi alır ve sağ eli ile başını koparır. Sağ eli ile kuyruk üzerine bastırıp çekerek kuyruk kabuğunu çıkarır. Ardından karideslerin üzerinde bulunan kabukları karın kısmından kaldırılmak surtetiyle sırta doğru kaldırılarak soyulur. Son olarakta bir kürdanı sırtın ortasından “enlemesine daldırılıp yukarı doğru çekilerek” iç organları çıkarılır. Ardından iç karidesler bol su ile yıkanır ve süzülür. İç karidesler yaklaşık 1 hafta süre ile buzdolabında bekletilebildiği gibi, derin dondurucuda “kabuklu veya iç karides olarak” 1 yıl süre ile saklanabilir. Karidesle karides ızgara, karides tava, karides buğulama, karides güveç, karides şiş, karides haşlama ve karides salatası yapılır. Ayrıca çoğu yemeklerin hazırlanmasında iç kareides katkı malzeme olarak “haşlanmış veya çiğ olarak” kullanılır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.