karamelize soğanlı düğürcük pilavı


Malzemeler:
2 Su Bardağı Düğürcük
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Düğürcük bulgurun incesine verilen isimdir. Düğürcükle çorbası, köftesi ve çok çeşitli pilavı yapılır. Düğürcük kullanılarak yapılan yemekler, istenirse kavurma veya salma yöntemiyle yapılabilir. Bulgur çeşitlerini yemekte kullanırken doğru olan, bulguru yıkamadan kullanmaktır. Özellikle düğürcük, yemek yapımında yıkanmadan kullanılır. Sebebi ise, düğürcüğün yemekte helmelenmesi gerekir. Özellikle, düğürcük yemeklerinde mutlaka tereyağı kullanılır. Tereyağı birde kereyağı olursa, yanında da yufka ekmek bulunursa lezzetinden yanına yaklaşılmaz.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve çok ince yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Karamelize Soğan Sosu:
Tava içerisine tereyağı konulacak ve düşük ısıda eritilecek. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda “orta halde” karamelize oluncaya kadar kavrulacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 4 su bardağı su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 2 su bardağı ölçüsünde düğürcük, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 20 dakika bitiminde düğürcük pilavınız hazır. Üzerine hazırlanan karamelize soğan sosu ilave edilecek ve karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Bulgurlu Yemekler, Makarna ve Pilavlar, Yöresel Yemekler