karamelize soğan

karamelize_sogan

Malzemeler :
1 Adet İri Soğan
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Tuz ‘silme’

Ön Söz:
Karamelize soğan et ve balık yemeklerinin yanında, çorbalarda, çeşitli meze ve sandviçlerin hazırlanmasında kullanılır. Özellikle sosisli sandviçlere karamelize soğan oldukça yakışır. Karamelize soğan tarifimde olduğu gibi sade olarak hazırlanabilir. İstenirse karamelize soğan hazırlanırken içerisine çeşitli baharatlar, şeker ve balsamik sirke ilave edilebilir. İlave edilecek malzemeler kavrulan soğanın son 5 dakikasında ilave edilmelidir, tercih sizin.

Ön Hazırlık :
Soğan iki başından kesilecek ve uzunlamasına ikiye bölünecek. Her bir parçanın dış kabuğu soyulacak ve uzunlamasına 1 ila 1.5 mm. kalınlıkta piyaz ‘yarım ay’ doğranacak.

Maharetini Göster :
Tabanı kalın çelik tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Normal ısı ayarında soğanların diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından tavanın kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Kavurma işleminin ilk 5 dakikasının sonunda soğan karıştırılacak ve kapak kapatılacak. Kavurma işleminin 10’uncu dakikasında tava açık olarak 10 dakika süre ile soğanlar karemelize oluncaya kadar karıştırılacak. Toplam 20 dakika süre bitiminde karamelize soğan servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.