kanlıca mantarı kavurma

kanlica_mantari_kavurma

Malzemeler:
1/2 Kg. Kanlıca Mantarı
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Mantarların kök kısımları kesilecek ve yıkanacak. Yıkanan mantarlar süzgeç içerisine alınacak ve süzülmesi beklenecek. Süzülen mantarlar kuşbaşı doğranacak.

Maharetini Göster:
Tencereye tereyağı konulacak ve düşük ısıda eritilecek. Tereyağı köpürmeye başladığında üzerine mantar ve tuz ilave edilecek, malzemeler bir güzel karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Mantar suyunu salıp tencere kaynamaya başladığında tencere kapağı kapatılacak. Ocak, en düşük ısı konumuna getirilecek. Mantarın bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar, 15 dakika süre ile mantar pişirilecek. Süre bitiminde tencerenin kapağı açılacak. Mantarlardan pıt pıt sesi duyuluğuncaya kadar tencere karıştırılacak ve mantarlar kavrulacak. Ocak söndürülecek, yemeğin tuzu karar hale getirildikten sonra, kanlıca mantar kavurmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.