kahveli muhallebi

Kahveli_muhallebi

Malzemeler:
1 Litre Süt
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Çay Bardağı Pirinç
2 Yemek Kaşığı ‘tepeleme’ Toz Şeker
1 Yemek Kaşığı ‘tepeleme’ Türk Kahvesi
1 Çay Bardağı Soğuk Su

Ön Hazırlık:
Sübyenin Hazırlanması:
Pirinç yeterli soğuk su içerisinde bir gece boyu ıslatılacak. Sabah, pirinç ile suyunun yüz yüze olması için fazla su alınacak. Ardından blendırla parçalanacak ve karışım süzülecek. Çıkan sıvı ‘sübye’ kullanılacak, pirinç taneleri atılacak.

Türk Kahvesinin Hazırlanması:
Cezve içerisine kahve, 1 çay bardağı soğuk su konulacak ve bir kez kaynatıldıktan sonra kahve telvesinin tabana çökmesi için dinlenmeye alınacak.

Karamelin Hazırlanması:
Tava içerisine 2 yemek kaşığı toz şeker konulacak ve düşük ısıda bal köpüğü renginde karamelize edilecek. Üzerine kahve ‘telvesi hariç’ dökülecek ve bir kez kaynatılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 su bardağı toz şeker, 1 litre süt konulacak ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Süt kaynadıktan sonra karamel ve sübye ilave edilecek. Düşük ısıda karışım 10 dakika süre ile karıştırılarak kaynatılacak. Süre bitiminde muhallebi kaselere boşaltılacak ve soğutulacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.