kahveli muhallebi

Kahveli_muhallebi

Malzemeler:
1 Litre Süt
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Çay Bardağı Pirinç
2 Yemek Kaşığı ‘tepeleme’ Toz Şeker
1 Yemek Kaşığı ‘tepeleme’ Türk Kahvesi
1 Çay Bardağı Soğuk Su

Ön Hazırlık:
Sübyenin Hazırlanması:
Pirinç yeterli soğuk su içerisinde bir gece boyu ıslatılacak. Sabah, pirinç ile suyunun yüz yüze olması için fazla su alınacak. Ardından blendırla parçalanacak ve karışım süzülecek. Çıkan sıvı ‘sübye’ kullanılacak, pirinç taneleri atılacak.

Türk Kahvesinin Hazırlanması:
Cezve içerisine kahve, 1 çay bardağı soğuk su konulacak ve bir kez kaynatıldıktan sonra kahve telvesinin tabana çökmesi için dinlenmeye alınacak.

Karamelin Hazırlanması:
Tava içerisine 2 yemek kaşığı toz şeker konulacak ve düşük ısıda bal köpüğü renginde karamelize edilecek. Üzerine kahve ‘telvesi hariç’ dökülecek ve bir kez kaynatılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 su bardağı toz şeker, 1 litre süt konulacak ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Süt kaynadıktan sonra karamel ve sübye ilave edilecek. Düşük ısıda karışım 10 dakika süre ile karıştırılarak kaynatılacak. Süre bitiminde muhallebi kaselere boşaltılacak ve soğutulacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.