kabak tatlısı

Kabak_tatlisi1

Malzemeler:
1 Kg. Soyulmuş Balkabağı
2 Su Bardağı Toz Şeker
3 Tane Karanfil

Ön Söz:
Balkabağı tatlısı ocak üzerinde “tencerede” veya fırında yapılır. Her iki yöntemle yapılan kabak tatlısı için balkabağı dilimlenir ve üzerine toz şeker konularak suyunun salması beklenir. Suyunu salan kabak, ocakta veya fırında kendi suyu ile pişirilir. Acil durumlarda kabak tatlısı yapmak için, kabak üzerine şekerle birlikte 1 çay bardağı su ilave edilir ve pişirilir. Kireçte balkabağı tatlısı yapmak için buraya bakabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Balkabağı 1.5 veya 3 cm. kalınlıkta dilimlenecek, yıkanacak ve süzülecek. Ardından kabak dilimleri bir tencereye konulacak. Üzerine 2 su bardağı toz şeker, 3 tane karanfil ilave edilecek ve tencerenin kapağı kapatılacak. Tencere, kabak dilimlerinin suyunu salması için “bir gece boyu” en az 12 saat süre ile bekletilecek.

Kabaklar dizilmiş

Kabak_tatlisi_dilim_dizilmi2

Kabaklar pişerken

Kabak_tatlisi_piserken3

Kabak tatlısı servise hazır

Kabak_tatlisi_pismis4

Maharetini Göster :
Suyunu salmış kabak tenceresi ocak üzerine alınacak ve kaynatılacak. Ardından tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna ayarlanacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek ve kabak tatlısı tencere içerisinde soğumaya bırakılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme