kabak silkme

kabak_silkme_1

Malzemeler:
4 Adet Girit Kabağı ‘700 gr.’
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Diş Sarımsak
1 Çay kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Dereotu

Ön Hazırlık:
Kabaklar yıkanacak, her iki uç kısmı kesilecek ve kabukları soyulacak. Her bir kabak boyuna, 6 eşit parçaya elma dilimi doğranacak. Dilimlerin keskin köşeleri bıçak ile hafif alınacak. Domates rendelenecek ve soğan yemeklik doğranacak. Sarımsak soyulacak ve yemek içerisinde bütün kullanılacak.

Malzemeler tencereye dizilmiş

kabak_silkme_2

Kabak Silkme yemeği servise hazır

kabak_silkme_3

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve üzerine sıra ile kabak dilimleri, soğan, domates ve sarımsaklar dizilecek. Üzerine 1tatlı kaşığı tuz serpilecek ve tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı yemek pişirme süresi bitimine kadar, en düşük ısı konumunda olacak ve ısı ayarı değiştirilmeyecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. Tencere ara sıra silkelenerek yemek pişirilecek. Tam 35 dakika süre bitiminde kabak silkme yemeğiniz servise hazır. Şimdi üzerine dereotu serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.