kabak musakka

kabak_musakka

Malzemeler:
1 Kg. Kabak
200 gr. Dana Kıyması
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Yeteri Kadar Maydanoz
2 Su Bardağı Kaynar Su
Kızartma Yağı

Ön Hazırlık:
Kabakların iki başı kesilecek ve 5-6 mm. kalınlıkta lira olarak dilimlenecek. Soğan sarımsak yemeklik doğranacak. Domatesler rendelenecek. Maydanoz kıyılacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Musakka Harc’ının Hazırlanması:
Tava’ya zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kıyma ilave edilecek ve normal ısıda taneleşinceye kadar kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, sarımsak, salça, domates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine kaynar su, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Tava bir taşım kaynatılacak ve ocak söndürülecek.

kabak_kalye

Maharetini Göster:
Kızgın yağ içerisinde kabak dilimleri (beş dakika) pembeleşinceye kadar kızartılacak. Kızartılmış kabak dilimleri tencere içerisine alınacak, üzerine tuz serpilecek ve musakka harcı yayılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tam, 20 dakika bitiminde yemeğiniz sevise hazır. Şimdi, maydanozu yemeğin üzerine serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.