kabak mücveri

kabak_mucveri

Malzemeler:
2 Adet Kabak
2 Adet Yumurta
2 Türk Kahve Fincanı Un
4 Yeşil Taze Soğan
2 Diş Sarımsak
1/5 Demet Maydanoz
1/5 Demet Dereotu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kızartma Yağı

Ön Hazırlık:
Kabaklar; kabak soyacağının tırtıllı tarafı ile kazındıktan sonra, rendelenecek. Ardından, avuç içinde suyu sıkılacak ve tel süzgeç içerisine alınacak. Sarımsaklar ezilecek. Taze soğan, maydanoz ve dereotu doğranacak. Bir kase içerisinde yumurtalar ve un bir güzel çırpılacak.

Maharetini Göster:
Karıştırma kabı içerisine rendelenmiş kabak, soğan, maydanoz, dereotu, ezilmiş sarımsak, un ile çırpılmış yumurta alınacak ve karıştırılacak. Karışım içerisine karabiber ve tuz ilave edilecek. Kızartma yağı tava içerisinde fazlaca kızgın olmayacak şekilde ısıtılacak. Yemek kaşığı ölçüsünde harçtan alınacak ve yağ içerisinde alt üst edilerek kızartılacak. Ardından, hazırladığınız kabak mücveri sade veya sarımsaklı yoğurt ile servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.