kabak dolması


Malzemeler:
8 Adet Kabak
200 gr. Dana Kıyma
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
2 Adet Domates
1 Su Bardağı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası (iç için)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (dolmanın suyu için)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz (iç için)
1 Çay Kaşığı Tuz (dolmanın suyu için)
4 Su Bardağı Kaynar Su
1/4 Demet Maydanoz
1/4 Demet Dereotu
Tencere (iç çapı 22 cm.)

Ön Hazırlık:
Kabaklar kazınacak, uçları kesilecek, ikiye bölünecek ve içleri boşaltılacak. Bir kap içerisine yeterli miktarda su ve 1 tatlı kaşığı tuz konulacak, karıştırılacak. Kabaklar bu su içerisinde dinlendirilecek. Kabaklar doldurulurken sadece suyu süzülecek, yıkanmayacak. Domatesin bir tanesi ve soğan yemeklik doğranacak. Maydanoz ve dereotu kıyılacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, salça, tuz, karabiber, kimyon, kuru nane, maydanoz, dereotu konulacak ve bir güzel yoğurulacak. Harçın tuzu karar hale getirilecek. Üzerine pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Kabaklar ağız kısmında 1 cm. boşluk bırakılacak şekilde doldurulacak ve birer parça domates ile kapatılacak. Ardından tencereye dizilecek. 1 tatlı kaşığı salça, 1 çay kaşığı tuz, 2 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte tencereye ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 40 dakika süre bitiminde kabak dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Dolmalar