kabak çorbası

girit_kabagi_corbasi

Malzemeler:
3 Adet Orta Boy Girit Kabağı
2 Adet Domates
1 Adet Soğan
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Un
1 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kabak çorbası her şeşit kabak kullanılarak yapılabilir. Tarifimde girit kabağı kullandım. 600 gram ağırlığındaki kabaklar içleri boşaltılıp soyulduktan sonra, 300 gram geldi ve içilesi nefis çorbamı yaptım. Taneli çorbayı seviyorsanız eğer, tarifim size göre. İçeceğim çorba dişlerime takılmasın diyorsanız, blendırınızı kullanmanızı tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Kabaklar uzunlamasına ikiye bölünecek, içleri “çekirdekli kısımları ve yumuşak yerleri” boşaltılacak, kabukları soyulacak. Ardından rendelenecek. Domates ve soğan rendelenecek. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

Terbiyesinin Hazırlanması:
Kase içerisine 1 yumurta kırılacak ve üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edilecek, çırpma teli ile bir güzel çırpılacak. Üzerine 1 su bardağı yoğurt ilave edilecek ve karışım tekrar çırpılacak.

girt_kabak_corbasi

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı ve tereyağı konulacak, eritilecek. Üzerine sıra ile soğan, salça ve domates ilave edilecek, kavrulacak. Ardından pirinç, kabak, 6 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve saat’a bakılacak not edilecek. Tencere 20 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde çorbanın suyundan 1 kepçe su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya akıtılarak ilave edilecek ve çorba karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek ve nane ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.