ızgara köfte

izgara_kofte

Malzemeler:
500 gr. Köftelik Kıyma
1 Adet Soğan
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan çok ince yemeklik doğranacak ve kıyılacak. Bayat ekmek dilimleri uygun bir kap içerisinde ıslatılacak ve ardından sıkılacak.

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, bayat ekmek, soğan, karabiber, kimyon, pul biber, tuz konulacak ve karıştırılacak. Malzemeler macun kıvamında bir güzel yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Islak elle köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve avuç içerisinde yuvarlak hale getirilecek. Yuvarlak parçalar parmak uçlarıyle yassıltılacak ve resimde görünen oval şekil verilecek. Hazırlanan köfteler kızgın ızgara üzerine konulacak ve yakılmadan arkalı önlü pişirilecek. Sonrası malum.

Not:
Köfte harcı hazırlarken bayat ekmek yerine 3 yemek kaşığı galeta unu kullanılabilir. Galeta unu kullanırsanız, harç içerisine 2 yemek kaşığı soğuk su ilave etmeyi unutmayınız. Köfteler çiğ olarak 1 gün dolapta bekletilirse lezzetini farkedersiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.