ızgara köfte

izgara_kofte

Malzemeler:
500 gr. Köftelik Kıyma
1 Adet Soğan
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan çok ince yemeklik doğranacak ve kıyılacak. Bayat ekmek dilimleri uygun bir kap içerisinde ıslatılacak ve ardından sıkılacak.

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, bayat ekmek, soğan, karabiber, kimyon, pul biber, tuz konulacak ve karıştırılacak. Malzemeler macun kıvamında bir güzel yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Islak elle köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve avuç içerisinde yuvarlak hale getirilecek. Yuvarlak parçalar parmak uçlarıyle yassıltılacak ve resimde görünen oval şekil verilecek. Hazırlanan köfteler kızgın ızgara üzerine konulacak ve yakılmadan arkalı önlü pişirilecek. Sonrası malum.

Not:
Köfte harcı hazırlarken bayat ekmek yerine 3 yemek kaşığı galeta unu kullanılabilir. Galeta unu kullanırsanız, harç içerisine 2 yemek kaşığı soğuk su ilave etmeyi unutmayınız. Köfteler çiğ olarak 1 gün dolapta bekletilirse lezzetini farkedersiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.