ıspanak yemeği

Ispanak_tabakta1

Malzemeler:
1 Kg. Ispanak
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Ispanak yemeğini benim gibi seviyorsanız eğer; ağızınıza layık ıspanak yemeği tarifi ile karşı karşıyasınız. Yediğinizde ağzınızda jel gibi kaymayan ve dilinizi burmayan, tam ölçülü ıspanak yemeğini kolaylıkla sizde yaparsınız. Ispanak yemeği tarifi bizden, yapması sizden afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç ayıklanacak ve yıkanacak. Kaynar su hazır edilecek.

Ispanağın Hazırlanması:
Ispanaklar kök kök ele alınacak ve sararmış, bozulmuş yaprakları ayıklanacak. Ardından kökleri kesilecek. Kökler çöpe, yapraklar su dolu leğenin içine aktarılacak ve güzelce karıştırılacak. Bir süre bekledikten sonra, ıspanak yaprakları tek tek çalkalanarak leğenden alınacak ve kirlenmiş leğenin suyu değiştirilecek. Bu işlem (leğendeki su berrak oluncaya kadar) en az üç defa tekrar edilecek.  Ardından ıspanaklar kuşbaşı doğranacak ve kabında bekletilecek.

Ispanak yemeği malzemeleri

Ispanak_malzemeleri2

Ispanaklar

Ispanaklar3

Kökleri kesilmiş

Ispanak_kokleri4

Doğranmış

Ispanak_dogranmis5

Soğan ve salça kavurulmuş

Ispanak_sogan_salca_Kavrulmus6

Su, tuz ve baharat ilave edilmiş

Ispanak_su_baharat_ilave7

Ispanak ve pirinç ilave edilmiş

Ispanak_ispanak_pirinc_ilave8

Ispanak yemeği servise hazır

Ispanak_pismis9

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan ve salça ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak.  Üzerine 1 su bardağı kaynar su,  tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ardından ıspanak ilave edilecek, karıştırılacak. Ispanağın diriliği kaybolup tencereye oturduktan sonra pirinçler ilave edilecek, malzemeler alt üst edilecek. Ocak ısıs yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak  not edilecek. 20 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.