ıspanak kökü yemeği

Ispanak_koku_1

Malzemeler:
400 gr. Ispanak Kökü
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Bulgur
1 Tatlı Kaşığı Salça
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Ispanakla yapılan kimi yemeklerde ıspanak sapı ve kökü kullanılmaz. O nedenle, elde bulunan ıspanak sapları çeşitli yemekler yapılarak değerlendirilir. Börek için kullandığım 1.5 kg. Ispanaktan arta kalan 400 gr. ıspanak kök ve sapını yemeği için kullandım ve 3 porsiyon nefis yemek hazırladım. Darısı başınıza..

Ön Hazırlık:
Ispanak kökleri doğranacak, çok kez yıkanacak ve süzülecek. Kökler, su dolu bir kap içerisine alınacak ve uzun süre bekletilecek. Doğranmış parçalar su yüzeyinde asılı kalacağından, kum tanecikleri yer çekimi ile tabanı boylayacak bizler de kumsuz yemeğimizi hazırlayabileceğiz. Soğan yemeklik doğranacak ve sıcak su hazır edilecek.

Ispanak kökü hazırlanmış

Ispanak_koku_2

Yemek servise hazır

Ispanak_koku_3

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından salça ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 1 su bardağı kaynar su, ıspanak kökleri, bulgur, karabiber, tuz ilave edilecek ve malzemeler bir güzel karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısı ayarı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Bulgur yerine, aynı ölçekte pirinç kullanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.